drukvormen. Worden bij hat kopieren van de drukvormen geen grove fouten gemaaktdan blijft de nauwkeurigheid in hat passen behouden. Temperatuur en vochtigheid van het atelier zijn van grote betekenis. forden in niet- geconditionneerde ruimten folien uit een ruimte met andere temperatuur en vochtigheid tot drukvormen verwerkt en wordt de eerste plaat direct gemaakt, terwijl de laatste folien gelegenheid hebben zieh aan te passen aan tempe ratuur en vochtigheid, dan kan "niemand zieh verbazen over pasfouten. Bij het drukken van kaarten worden alle gangbare offsetplaten toegepast. De keüs wordt bepaald door economische factoren met betrekking tot de oplaag De vraag of rekbare dan wel niet-rekbare platen de voorkeur verdienen wordt d'oor kaartendrukkers niet eenstemmig beantwoord. In ieder geval moet de eerste kleur, die in tegenstelling met plaatwerk geen lichte kleur maar de donkere contourkleur is op een absoluut maatvaste plaat gekopieerd worde De 1ooprichting van het papier,vochttosvoer en drukafwikkeling Grote zorg moet worden besteed aan keus en behandeling van het papier. Aangezien het meestal gaat om kleine of middelgrote oplagen is het voorde- liger een goede papiersoort in te kopen dan lange inrichttijden te riskeren. Het beste houdt zieh door de vele drukgangen in de offsetpers heen, land- kaartenpapier ongevoelig voor vocht, gemaakt uit cellulose van de beste kwa- liteit met of zonder kwaliteit verbeterende toevoegingen^ of ook speciaal voor de kaartdruk gemaakt papier uit kunststof. Hoog gesatineerd papier is minder geschikt dan papier met een mat oppervlak^Een bedrijf dat niet over een volledig beheerst klimaat in drukkerij en papiermagazijn beschikt (en ook die bedrijven, waarbij dat wel het geval is) döet er goed aan het pa pier uit te hangen alvorens met drukken te beginnen, belangrijker nog is een keer doorhalen in de pers. Dat voorkomt, dat het papier bij de eerste drukgarig wegloöpt (rek't) en voer alle volgende. kleuren te groot irr Voor het drukken van een meerkleuren kaart op een offsetpers van groot formaat gelden deze eisen in verstärkte mateEr moet op gelet wprden, dat het pa pier bij de opeenvolgende drukgangen in dezelfde looprichting door de pers gaat, daar papier in längs- en dwarsrichting van de vezel anders van maat verändert. Dit is voor kaarten van bijzondere betekenis, omdat niet alleen de kleuren van een kaartblad goed moeten passen, maar ook ieder afzonderlijk kaartblad passend moet aansluiten aan de omringende bladen. De vochttoevoer moet daarom tot een minimum beperkt worden, deze maatregel vraagt echter bimetaalplaten of aluminiumplaat met een microkorn. De afwikkeling moet haarfijn verlopen. Daarom kan, zoals bij ander drukwerk, de drukker zieh niet behelpen door strippen onder de plaat te leggen of weg te nemen om het passen te bewerken. Dit geldt ook voor het rekken van zinkplaten. De rubber laag van het doek moet de juiste hardheids.graad hebben om met geringe span- ning te drukken. Goed geschikt papier verdraagt sterk geconcentreerde inkt bij spaarzame toevoer. Het door de pers jagen van een oplaag kaarten kan alle voorafgenomen moeite en voorzorgsmaatregelen teniet doen, een gemiddelde snelheid van 4000 ex. per uur voor alle drukgangen kan een goed resultaat garanderen. Het wijzigen van de snelheid of welk ander ingrijpen ook tijdens het druk ken van een oplaag dient vermeden te worden. Wanneer op de lange weg, die de kaart moet afleggen van eerste gravure- trek tot laatste drukgang het juiste teamwork tussen kaarttekenaar en kaart drukker wordt beoefend zal zelfs een twaalf-kleuren kaart geen moeilijkhede opleveren vertaling: H.Th. Noordzij 9 - 29a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 62