Verslag: van de achtste_Kartograf endag Op vrijdag 10 december werd in het voormalig Paleis Noordeinde ("Hat Oude Hof") te s-Gravenhagede achtste kartografendag gehouden. Nadat de voorzitter, prof .dr .F.J.Ormeling, de dag geopend en de ruim honderd deelnemers begroet hadgaf hij het woord aan de heer I.Krajziger uit Zagreb. - Deze sprak over de kartografie in Joegoslavie. Uitvoerig ging hij in op de geschiedenis Het land werd in 1918 gesticht op de restanten van deOostenrijks- Hongaarse Monarchie onder sämenvoeging van de koninkrijken Servie en Monte negro. Na dat jaar werd uit de Topografische afdeling van het Servische leger een nieuwe topografische dienst voor het gehele land geformeerd. In 1941 waren in totaal 222 bladen 1:25-000 gereed De particuliere kartografie kwam in de jaren 1918-1940 nauwelijks tot ont- wikkeling. De produktie beperkte zieh tot schoolkaarten. In 1944, onmiddellijk na de bevrijding van Beograd, werd met-de herstel- ling van de Militair-topografische dienst begonnen. Tussen 1945 en 1950 kwa- men de bladen van de kaart 1:200.000 alle gereed, welke kaart thans echter vervangen is door de schaal 1:3,00.000. Daarnaast verschi jnt de topograf ische kaart 1:100.000 terwijl sedert 1948 regelmatig aan de produktie van topogra- fische kaart 1:25.000 gewerkt wordt. Het grootste, niet. militaire kartografische centrum bevindt zieh in Beograd Het is het instituut "Geokarta". Hier werken 300 personen aan kaarten voor velerlei doeleindens schoolkaarten, atlassen, geologische, bodemkundige en toeristenkaarten. De voordracht ward besloten met een levendige discussie, waarna de heer Krajziger de v.ele interessante kaarten en atlassen, die hij had mgpgebracht, sc.honk aan de Kartograf ische Sectie. Na de middagpauze kwam de heer D.P.Bickmore uit Oxford aan het woord. Met zijn voordracht: "Eengeautomatiseerde werkwijza in de kartografie" maakte hij een diepe indruk op de aanwezigen. Hijzelf als kartograaf heeft samen met A.R.Boyle, een ingenieur in de elektronica, de afgelopen vijf jaar proeven genomen met. werkwijzen, waarbij de tegenwoordige stand, van de auto- matisering aan de vervaardiging van kaarten dienstbaar gemaakt kan worden. Uit deze proeven is een prototype van een automatisch werkende kaarttekenma- chine voortgekomen Het apparaat kan vanuit de basissamenstellingvia registratie op magneet- band tot onmiddellijk geprodueeerbare diapositieven komen en bezit o.a. de volgende eigenschappens 1. nauv/keurigheid van 0.07 mm over een tekenoppervlakte van 100x140 cm 2. minimale lijndikte 0.07 Tekent rechte en' kromme lijnen en Symbolen van hoge grafische kwaliteit 3« is er iets wat bater met de hand kan worden gedaan (b.v. plaatsen van namen) dan kan dit aan de automaat ontnomen worden 4. hoge snelheid. In de kaartvervaardiging worden herhaaldelijk dezelfde omtrekken en pun- ten op verschillende schalen of projecties steeds opnieuw getekend en gekaar- teerd en moeton bovendien steeds worden gecontroleerdMet de automaat kan in deze opzichten tijd en moeite worden bespaard. De kartografisch redacteur en degene die het ontwerp voor de kaart tekent, krijgen meer tijd voor crea- tief werk en behoeven minder werk te verrichten dat door iemand ergens anders is gedaan. 9 - 3a

Kaartbulletin | 1965 | | pagina 8