COMMERCIELE KARTOGRAFIE door M.Türksma De kartografie is al zo oud als de mensheid. Tenminste als we spreken over kartografie ten behoeve van de ontdekkingsreizigerde oorlogvoering en de zeevaart. Deze kartografie was in hoofdzaak bestand voor de profus sionele gebruikersDe gewone man wist de weg wel te vinden zonder kaart, of die nu moest zijn in Babylon of van Jeruzalem naar Jericho moest. Men orienteerde zieh op de sterren, volgde de wegen van de handelskaravanen of liet zieh leiden door mondelinge overdracht. Men had de tijd en keek dan ook niet op een dag meer of minder wandelen. In latere tijden ward het kaartgebruik wel algemener in die zin dat men wel eens wilde weten hoe de stad of het dorp er nu oigenlijk wel uitzag. Natuurlijk had men ook wel andere doeleinden voor ogen, maar deze waren dan ook weer gericht op een meer of minder zakelijk gobruik zoals eigendomsrecht grensafbakening etc. Tot de laatste eeuwwisseling bleef zodoende het kaart gebruik beperkt tot een kleine groep van beroepsmatig gei'nteresseerden en als uiting van kunstzinnige creativiteit Met de intrede van het gemotoriseerde verkeer en in latere tijden de gro- tere bewegingsvrijheid door de sociale vooruitgang ging er ook van het grote publiek meer vraag naar kaarten komen. Allereerst ging deze vraag uit naar kaarten van bepaalde gebieden. Men ging op vakantie naar de Veluwe en wilde dan ook in dit vakantiegebied kunnen wandelen en fietsen zonder te verdwalen. Men ging in het algemeen het land verkennen. Juist in de periode van de so ciale ommekeer werd de mens zieh bewust dat er nog een wereld was naast de enge benauwdheid van zijn eigen omgeving. De natuur werd ontdekt in al zijn verscheidenheid en men trok er dan ook op uit. Toch was ook dit nog maar een begin van de commerciele kartografie. De kleine groep van bevoorrechten uit die tijd was bereid om een kaart te ba- studeren en uit te pluizen. Men had immers nog steeds de tijd en een heel leven van ontdekkingen" voor zieh. Ook de steden waren nog overzichtelijk in die mate dat men over het algemeen genoegen nam met de buurt waarin men woonde en werkte zonder direct nieuwsgierig te zijn naar de omgeving. De wereld was maar klein en forensen behoorde in die tijd tot de uitzonderingen Na de 2e wereldoorlog is heel onze sociale en economische ontwikkeling in een versneld tempo op drift geraakt. 'Je bouwden onze Steden en dorpen uit tot agglomeraties waarbij we het wonen en werken tot twee aparte werel- den maakten. We gingen forensen in eigen stad en konden het tempo van de uit- breidingen niet meer bijhouden. Door de ontwikkeling^van de verschillende soorten c ommunicatiemiddelen v/erden onze contacten uitgebreiderWe moeten^ zowel voor onze beroepswerkzaamheden als voor onze sociale en maatschappelijke contacten steeds grotere afstanden af gaan leggen. We leven ondanks onze gro- tere vrijheden gejaagder en hebben alleen nog maar interesse voor de grote lijn. We Crossen door landen en werelddelen in een versneld tempo waarbij we ons de rust niet meer gunnen om zelf onze route uit te stippelen. Even vlug dit zien en nog even gauw hier naar kijken en maar weer doorrijden. De hedendaagse kaartgebruiker verlangt concrete informatiej duidelijk en overzichtelijk gepresenteerd zonder vermoeiende details waarvoor toch geen tijd is Dit alles nu is de hedendaagse realiteit waar we als kaartvervaardigers in geplaatst zijn. De vraag of onze huidige kartografie in deze snelle ont wikkeling is meegegaan, is niet met een volmondig ja te beantwoordenAls eerste oorzaak hiervan moeten we stellen dat bij het grote publiek de geo- grafische kennis van stad en land achter is gebleven. Bij de verschillende onderwijsinsteHingen die ons land kent is het vak aardrijkskunde nog steeds een bijvak waar niet die aandacht aan besteed wordt die het juist in deze tijd verdient. 10 - 18

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 21