Vooral hat gebruik van kaarten blijkt in de praktijk dikwijls moeilijkhe- den op te leveren. Dit is op zieh niet zo verwonderlijkals we bedanken dat er praktisch geen uniformiteiten bestaan, walke als richtlijnen kunnen die nen bij hat vervaardigen van kaartan- Hiarmede wil ik niet pleiten voor een ver doorgevoerde uniformiteit die elke parsoonlijke noot mist, doch wel voor een unif ormiteit die tot uitdrukking komt in de wegenklassif i-catiede lagen- da met de Symbolen en in hat vastleggen van een vast aant-al schalen voor com- mercieel gebruik. We zullen er vanuit moeten gaan dat een kaart geen zoekprentje mag zijn, maar een duidelijke informatie moet geven over de stad of Streek die man be- zoekt. De moderne kaartgebruiker. is haastig, heeft weinig geduld en verwacht dus dat hij met de kaart die hij gekocht heeft snel zijn doel kan bereiken. De consument vraagt geen topografische nauwkeurigheid maar directe en over- zichtelijke informatie. Voor een duidelijk begrip wil ik eerst stellen dat ik nu alleen nog maar s.chrijf over de consumentenkartografie en de zgn. kleinschalige en technische kartografie verder buiten beschouwing wil laten. Hier immers speien andere maatstaven een rol dan in de kartografie, welke uitsluitend beoefend wordt ten dienste van de consument. De kaart voor de consument is in de eerste plaats een orientatiemiddel waarbij duidelijkheid en overzichtelijke Symbolen meer tot de gebruiker Spra ken dan nauwkeurigheid in maat an situatie. We moeten naar een minder gecom- plicoerd kaartbeeld toe en een vereenvoudigde werkwijze in de consumenten- kartograf ie Stads.plattegronden zullen in overoenstemming gebracht moeten worden met de jachtige automobilist die de kans niet meer krijgt om temidden van het druk- ke verkeer zijn kaart te bestuderen. Alle overtollige Ornamenten en aandui- dingen ..zullen geweerd moeten worden. Duidelijke vermelding van Straten die niet voor het verkeer toegankelijk zijn, parkeerplaatsen met en zonder meters, blauwegelo en groene zones zullon op de kaart vermeld moeten worden. Er zal een oplossing gevonden moeten worden om binnen een redelijk te han'teren for- maauook in de auto, een kaart te maken die aan deze informatieve eisen vol- doet In dezelfde mate geldt dit voor de toeristankaart van een bepaalde Streek. In de eerste plaats zouden we een bepaalde minimumschaal moeten vaststellen en een vergaande vereenvoudiging in de topegrafische weergave van het gebied. De topografische gegevens behoren als richtlijnen gehanteerd te worden zonder dat men direct moet proberen om, uitgaande van een topografische kaart, deze met nog een hoeveelheid toeristische informaties tot aon voor de consument onleesbaar document te maken. Vaarom zou het niet mogelijk zijn om met de basisgegevens die men van een bepaald gebied heeft een meer grafische kaart te maken? Dat hiermede heel goede en voor de consument acceptabele kaarten kunnen ontstaan is in de prak- tijk al eens bewezen. Informatie is wat de consument eist en waarvoor men in de commerciele sector dient te zorgen. Zoeken naar nieuwe wegen kan men aan de topografische dienst overlatenj het scheppen echter van een geheel nieuw kartografisch gezicht is noodzaak. Natuurlijk is het niet zo simpel als hier do°r roij gesteld, maar dat het het overwegen waard is, daarvan ben ik over- tuigd 10 - 19

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 22