Ben suggestie De kartografische studiedagen, ieder jaar door het Bestuur van de Karte- grafische Sectie georganiseerdbetekenen voor veel kartografen een welkome aanvulling op hun vakkennis. Vooral het praktische karakter van dergelijko dagen laat een vaak blijvende kennis na van specifieke kartografische aange- legenheden. De onderwerpen welke tot nog toe werden behandeld, waren achter- eenvolgens s 1 1959 reliefweergave Doorn 2 i960 generalisatie, Groet 3 1961 kleur, Amersfoort 4 1962 beschrifting, Amersfoort 5 1963 excursie Duitsland 6 1964 thematische kaart, Amersfoort 7 1965 kaart en terrein, Valkenburg. Voor 1966 staat de excursie naar Parijs voor de deur. Wanneer we dit rijtje aandachtig nagaan en daarbij even de körnende jaren voor ogen houden, zou men zieh kunnen afvragen hoelang het nog mogelijk is steeds weer over een nieuw thema te beschikken. Het ligt voor de hand, dat eens de onderwerpen uitgeput moeten raken. Natuurlijk zijn er voorlopig vol- doende nog niet behandelde gebieden. Ik denk hier aan de reprodulctie. zwart- wit kaarten, kaartontwerpen, kostenberekeninggeomorphologie voor kartogra- fen, kaart-documentatie en bronnen, projecties, grafiek en beginselen van geodesie Misschien 00k nog wel eens meer gespecialiseerde onderwerpen zoals de staas- kartografie, planologie, geschiedenis der kartografie, toeristenkaartendruk- technieken, etc. AI met al kunnen we nog wel enige jaren vooruit met nieuwe onderwerpenDoch laten we er niet van uitgaan dat een eenmaal behandeld on- derwerp afgedaan isVooral de meer belangrijke onderwerpen, welke iedere kartograaf en tekenaar in hoge mate aanspreken verdienen herhaling voor het tijdstip waarop de thema's uitgeput zijn' en herhaling onvermijdelijk is ge worden Onderwerpen als generalisatie, zes jaar geleden behandeld, beschrifting (4 jaar geleden) zouden wellicht in een andere en aanvullende vorm opnieuw de belangstelling trekken. Bovendien zijn dergelijke onderwerpen, in het toch körte bestek van slechts enige studiedagen, bepaald nog niet uitputtend be handeld. Vooral onze jongere leden hebben, mede door het nog ontbreken van een offi- ciele opleiding, behoefte aan meer kennis van de kerngebieden van ons vak. Onze kartografische studiedagen kunnen, al is het maar voor een gering deel, hier enigermate aan tegemoet komen. De zeker niet alleen voor onze jongere leden hoge deelnameprijs van de ex cursie naar Parijs is voor velen van hen een belemmering hieraan deel te kun nen nementorwijl de excursie zelf hen wellicht minder aanspreekt dan de behandeling van een kartografisch thbma op studiedagen. Zonder de importantie van de Parijse excursie te willen miskennen, zouden wij in het belang van onze jongere leden het Bestuur willen suggereren om t^ overwegen bijvoorbeeld in het najaar alsnog enige studiedagen te organiseren, terwijl dan zonder bezwaar eventueel een onderwerp gekozen kan worden, dat al eens eerder op voorgaande studiedagen ter spraks kwam. Redaktie

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 5