medewerking noodzakeliik De kwalitait van het kaartbeeld, de leesbaarheid ervan en de meer of min der fraaie uitvoering wordt vrijwel geheel bepaald door de kwaliteiten van de uitvoerende kartograaf of tekenaar (zie ook Kaartbulletin no 10 blz. 10 A.J.Karssenj Schoonheid en Kunstzin bij de kartografische vormgeving). Daar- naast wordt echter ook de actualiteit van de inhoud aan de kartograaf over- gelaten en dit kan echt aen moeilijk probleem zijn in de commerciele karto- grafie De kaarten moeten namelijk steeds up-to-date zijn om bruikbaar te zijn en aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De moeilijkheid is echter dat men uitzonderingen daargelaten, te weinig middelen heeft om alles zelf te gaan verkennen en karteren. Medewerking van geografen, overheidsdiensten toeristen- en andere organisaties naast een goede en steeds bijgehouden do- cumentatie moeten de redigerende kartograaf uit dit ptobleem helpen. Zonder deze medewerking en allerlei bronnen is het gewoon niet mogelijk om de kaar ten te maken of bij te houdeni Natuurlij-k vereeist het bewerken van de infor- maties nog de nodige aandacht en routine. helemaalbedroevend We komen dan aan aan ander punt, namelijk het belang van een behoorlijke zorg, vooral waar het.de generalisatie en bewerking betraft. Uitgevers van kaarten die zelf over een team kartografen beschikken om de eigen kaarten te verzorgen zullen dit beamen. De moeilijkheid springt duidelijk naar voran wanneer er door een teveel aan werk een beroep op buitenstaanders gedaan moet worden Deze zullen zelden uit belangstelling voor die kaart hun medewerking verlenen, maar zieh vanwege de geldelijke beloning beschikbaar stellen. De tekortkomingen die hierdoor soms in de kaart gebracht worden, blijven vaak alle herdrukken aanwezig. Wanneer de "kartograaf" zelfs helemaal geen kartograaf is, maar reklame- â– tekenaartechnisch tekenaar o.d. is het resultaat dikwijls helemaal bedroe vend. Konden we dit soort Problemen maar eens proberen op te lossen want het is helaas zo dat er nog vrij veel kaarten (vooral kleiner werk) op deze on- deskundige wijze tot stand komen, speciaal via allerlei kleinere drukkerijen. k o p e r sbei'nvloeden De reproduktie kan soms een beperkende invloed hebben op het formaat van de kaart, de rasterkeuze, de kleuren e.d., maar heel vaak komt dit eigenlijk neer op een beperking in de drukkosten van de kaart van de uitgever. De kaartgebruikers oefenen hun invloed min of meer onzichtbaar uit, door middel van hun kouze uit de talrijke aanbiedingen. Het is daarbij opvallend dat de prijs bij grotere kaartwerken zoals atlas sen tegenwoordig niet zo belangrijk meer schijnt te zijn. Bij kleinere kaar ten, vooral bij plattegronden voor toeristen,speelt dit kennelijk een grotere rol. Daarnaast worden veel kopers beinvloed door een fleurig uiterlijk, een gr'oot papierformaat, maar ook door een goed leesbaar kaartbeeld. Bij platte gronden hoort men nog vaak de klacht dat ouderen de te kleine letters niet kunnen lezen. Dit geldt eigenlijk ook voor atlassen en soms zelfs nog voor wegenkaarten. 11 - 15

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 17