I of de winkelcentra? En de parkeergarages-meters, -zones? Er zijn gelukkig al uitzonderingenmaar helaas niet van onze grootste en ook niet van de kleinste plaatsen! - De Problemen rond plattegronden zijn legio en het is misschien wel nuttig als we ons hier gezamenlijk eens op gäan bezinnen, ook wat betreft de tech nische uitvoering die weer niet te gecompliceerd mag zijn en ter vermijding van te hoge correctiekosten. Wegenkaartene e nuitdaging Wegenkaarten vinden tegenwoordig een ruime afzet vooral onder de automo- bilisten. Het wegennet verändert sterk door nieuwbouw en verkavelingen en het aantal aütöbezitters neemt voortdurend toe. Ook het toerisme speelt hierbij een grote rol, maar toch is het opvallend dat er meer belangstelling lijkt te bestaan voor kaarten van ons hele land dan voor regionale of provincie- kaarten. Allerlei uitgevers trachten aan de geweidige vraag te voldoen en zelfs als :reclamemiddel worden wegenkaarten veelvuldig "verkocht" door olie- maatschappijen en kruideniers. Ook buitenlandse uitgevers bewegen zieh met autokaarten op onze markt en hierin schuilt een uitdaging aan de Nederlandse kartografen. Wanneer het publiek de soms perfecta uitvoering van deze uitge vers gaat waarderen boven de betere informatie die wij nu eenmaal moeten kun- nen geven zou dit voor ons zeer beschämend zijn en in sommige gevallen mis schien zelfs funest. - De gebruikers van wegenkaarten kunnen sterk verschillende eisen aan de kaar ten stahlen; de zake.nman vraagt slechts de snelste weg naar zijn doel (snel- wegen mat opritten), terwijl de toerist de mooiste of rüstigste routes wil vinden; beiden rijden zij via de richtingborden, nadat ze eerst hun route uit- gezocht hebben. Bij uitzondering zullen ze "op de kaart" rijden; het verkeer laat dit nauwelijks toe, maar doen ze het toch dan blijken er heel wat zwaar- dere eisen aan de kaart gesteld te worden 1 - De Snelle automobilist zal genoeg hebben aan een kleine kaart met minimale informatie over hoofdzaken. De toerist vraagt veel bijzonderheden voor "ont- dekkingen" en heeft graag een kaart op een grotere schaal met veel informa- ties. Voor ieder is er voldoende aanbod met varierende prijzen, al naar gelang de uitvoering. Het lijkt er echter weleens op of de gebruiker liever ieder jaar een nieuwe goedkope kaart prefereert boven een dure, luxe uitvoering die wel langer meegaat maar toch ook veroudert. achterd_efeitenaan - Voor de kartograaf ligt hier ook de kern van zijn problemen; hoe komt hij liefst voor het seizoen, aan de juiste informaties over nieuwe wegen e.d.. Voor het eigen land is dat met enige moeite nog wel uit te zoeken, maar wan neer het een kaart voor het buitenland betreft loopt men vrijwel steeds ach ter de feiten aan. Misschien dat hieraan in de toekomst in internationaal ver band iets te doen is of moet elke kartograaf alleen wegenkaarten van zijn eigen land blijven maken? 1Zie in dit verband de lezing van prof.dr.F.J.Ormeling vpor de R .V .Uin mei 1964 en eiders in dit Kaartbulletin opgenomen. 11 - 18

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 20