centrum, marktcentrum, landbouwcentrum, enz. enz.Hier ligt een taak voor de geografen om deze informatie te leveren en voor de kartografen om een bruikbare symboliek te vinden. Het aantal inwoners is dan eventueel nog met het lettertype aan te geven! m 9 9 rinf ormatie Op atlaskaarten met een grotere schaal zouden ook de hoofdwegen beter aangegeven moeten worden, vooral voor die gebruikei3 die hun reizen uitstip- pelen aan de hand van hun atlas. Er bestaan wel speciale wegenatlassen met veel toeristische informaties, maar die beperken zieh tot een land en op kleinere schaal) tot de nabijgelegen landen. Heiaas verouaersn dergelijke wegenatlassen nogal snel voor wat betreft de hoofdwegen en daarom worden zij waarschijnlijk maar voor een periode of vakantietrip aangeschaft. Dat het publiek nog iets meer van een atlas verwacht dan alleen maar een heleboel kaarten met veel plaatsen, blijkt m.i. ook duidelijk uit het succas van atlassen met informatieve tekst zoals de Winkler Rrins Atlas en de Readers Digest Atlas. Zij moeten ons tot nadenken stemmen! Wand kaarten:beperktea f z e t Op kantoren worden wandkaarten vaak gebruikt om allerlei eigen gegevens aan te geven zoals: vaste routes, afzetgebieden, omzetcijfers s.d.. Deze kaarten moeten daarvoor de gelegenheid bieden door een kaartbeeld in zachte, liefst weinig, kleuren. AI naar gelang het gebruik wordt er prijs gesteld op: plaatsen, provincie- en gemeentegrenzenwegen en spoorwegen, naast de land- schapstekening van kust, rivieren e.d.. Zij worden vaak op niet te grote af- stand geraadpleegdzodat een kleine symboliek geen bezwaar is Heel anders is het met de schoolwandkaarten die juist op grotere afstand nog goed zichtbaar moeten zijn en dus een verhoudingsgewijs vergrote symbo liek vereisen. Het algemene beeld stemt meestal geheel overeen met de in ge bruik zijnde atlas, alleen worden de namen op de wandkaart zo klein of zo licht gehouden dat zij slechts voor de onderwijzer leesbaar zijn. Schoolwandkaarten worden meestal uitgegeven door de uitgevers van ander lesmateriaalterwijl de kantoorkaarten door de uitgevers van plattegronden en wegenkaarten verspreid worden. De afzet van wandkaarten is qua aantal uiteraard nauwelijks te vergelijken met andere uitgaven, maar de prijs wordt daaraan aangepast. boeken, kranten, j aarverslagen Allerlei andere soorten kaarten worden eveneens op commerciele basis ver- vaardigd, zoals o.a. thematische en illustratieve kaarten. Ik denk hierbij aan geologische kaarten, ontwikkelingskaartenviiegroutekaartenkaarten bij proefschriften, reisbeschrijvingenjaarverslagenallerlei kaartjes als illustratie in boeken, kranten en tijdschriften enz., enz.« In het gunstigste geval wordt de uitvoering van een dergelijke uitgave aan een kartograaf of kartografisch bureau overgelaten na een afspraak over prijs, inhoud, formaat en beschikbare tijd. De kartograaf is soms aan handen en voeten gebonden voor wat betreft de uitvoering! in weer andere gevallen wordt hem een zeer grote vrijheid verleend en heeft hij de kans er werkelijk iets aardigs van te raaken. Meestal echter wordt er blijkbaar geen kartograaf bijgehaald en laat men de uitvoering over aan een reclameburea, technisch tekanaar of dedrukkorij 11-20

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 22