toekomstkansen In hat voorgaande is getracht een indruk te geven van verschillende fac- toren die de inhoud en het uiterlijk van commerciele kartografie kunnen be palen. Rest ons de vraag hoe de toekomstkansen liggen voor de Nederlandse com merciele kartografie. Uiteraard is dit niet te voorspellen, maar afgaande op de ontwikkelingen lijkt het erop dat de vraag naar kaarten eerder toe dan af zal nemen. Alleen schijnt men de kaart meer en meer als een tijdelijk ge- bruiksvoorwerp te gaan beschouwen en niet meer als een kunstig en kostelijk document. De vraag naar betrouwbar.e en vooral naar actuele, bruikbare kaar ten zal daarom waarschijnlijk nog toenemen, torwijl. men staeds minder prijs zal gaan stellen op kostbare luxe uitvoeringenOok die verouderen immers snel! Daarom heeft men liever na körte tijd een nieuw, b-ij gewerk-t exemplaar tegen een lagere prijs. E.E.G.sscherperec oncurrentie Voor uitgevers en kartografen is het dan de vraag wat de gebruikers onder "bruikbaarheid" verstaan. Mogelijk dat hier een onderzoek op gericht moet worden. Het gevaar is immers aanwezig dat anderen (vooral de buitenlandse uitgevers) dit wel achterhalen en bij de kopers in de gunst komen. De ontwikkeling van de E.E.G. zal eveneens voor een scherpere concurrentie kunnen zorgen met name op het gabied van atlassen en wegenkaartenmaar ook bij de bezet-ting van vacatures. De vorming van vakkundige kartografen is ei ders soms zoveel betör geregeld in vergelijking met ons land, dat uitgevers en kartografen dit niet over het hoofd mögen zien. Goed geschoolde en deskun dige krachten zullen immers met minder moeite en kosten een beter produkt kunnen maken, vooral wanneer zij bovendien hun eigen beperkingen inzien en zieh verder bekwamen of zieh voor bepaalde taken tot meer gespecialiseerde collega's durven wenden (ontwerp - transcriptie - relieftekening - typogra- fische verzorging enz. enz.). .iuiste deskundigen Voor ons land zou er al veel gewonnen kunnen worden als men meer ervarin- gen uitwisselde en meer gaat samenwerken in het verstrekken van allerlei ge- gevensmaar vooral wanneer alle kaarten ook werkelijk door de ervaren karto grafen gemaakt konden worden. Soms lijkt het er op of de uitgevers niet met de juiste deskundigen in contact komen om hun opdracht te laten verzorgen, maar mogelijk speien de hogere kosten van een goedverzorgde kaart hierin he- laas ook een belangrijke remmende rol. Ik hoop dat de belangstelling in mooie en goede kaarten bij vele uitgevers en kartografen in ons land tenslotte zal resulteren in verbotering van de kwa- liteit en de bruikbaarheid van veel commerciele kaartwerken. De Nederlandse kartografie en al zijn gebruikers zijn daar in hoge mate mee gediend. 11 - 21

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 23