is hat belangrijk, dat de kaart, speciaal een geografischaeen waar beeld geeft van de verschillen in dichtheid van de verbindingsmogelijk- heden in verschillende st.reken. Op topografische kaarten is het gebruikelijk ora eerst de landwegen on de smalle particuliere wegen weg te laten. Dan volgt het weglaten van wegen, die naar enkele huizen of een groep- je gebouweh leiden. Op kleinschalige kaarten voor gewoon gebruik vind ik het belangrijk dat er tussen da spoorlijnen of het wegennetwerk en de andere objecten op de kaart een evenwicht is. Wannaer een plaats niet belangrijk genoeg is om op de kaart voorge- steld te worden, vind ik het vanzelfspreksndat de spoorlijn of de weg, die alleen voor deze plaats van belang is, ook wordt weggelaten. Een uitzondering natuurlijk voor het signatuur van een veerdienst, die deel uitmaakt van een verbindingswegook wanneer de aanleghavens niet voorgesteld worden. Wanneer we kaarten vergelijken, die ongeveer op dezelfde schaal ver- vaardigd zijn, is het heel interessant te zien, hoe verschillend het probleem van de selectie is gehanteerd. Alleen door veolvuldig gebruik van de thematische kaarten, welke eer- der in dit artikel genoemd zijn, kunnen we trachten een keuze van de ver- bindingswegen te maken, welke de kaartlezer bevredigt. Ook wanneer de dienstregelingskaarten de meest belangrijke informatie aan de kaartredak- teur geeft, zoals de selectie van de spoorlijnen, is het echter noodza- kelijk, zoals fig. 11 laat zien, om de dienstregelingskaart met de the matische kaart, die de werkelijke verkeersgrootte laat zien, te verge lijken. U ziet, dat de belangrijke spoorlijn van de ijzerertsmijnen naar de haven van Qxelösund weggelaten is op de dienstregelingskaart, welke na tuurlijk uitsluitend passagiersvervoer aangeeft. De selectie van de wegen op een kleinschalige kaart is erg gecompli- ceerd. Eon mogelijkheid is de nationale wegenclassificatie te volgen en de wegen in de lagere categorieen weg te laten vallen. De kaarten, die de verkeersdichtheid op de verschillende wegen aangevon, geven natuurlijk vele belangrijke informaties. Maar het is een vaststaand feit, dat het lokale verkeer bij de grote Steden het beeld overheerst en je kunt natuurlijk geen doorgangsweg weg laten, omdat deze relatief weinig verkeer verwerkt. Vergelijken wo een kaart, die de breedte van de wegen aangeeft met een kaart, die het verkeer er op aangeeft, dan komen we heel vaak tot de con- clusie, dat sommige wegen schijnbaar voor meer verkeer dan er is gemaakt zijn. Het systeem om de wegen te classificeren verschilt van land tot land Om die roden, kunnen precies dezelfde soort wegen aan twee zijden van een grensmet verschillende symbolen verschijnen. In Europa hebben we momonteel het Europa-wegen systeem. Nu verwacht U, dat dit een prachtige bron voor de kaartredakteur zou zijn om zijn keus van de wegen voor een kleinschalige Suropakaart te kunnen maken. Jammer genoeg is dit niet zo Er zijn bv. bijna geen E-wegen in het wes- telijke deel van Frankrijk en in Griekenland zijn er moer dan U denkt. Ten slotte iets over de kanalen en de waterwegen. Natuurlijk moet een spoorlijnen- of een wegenkaart de veordiensten in samenhang met de rest van het verbindingsnetwerk op een kaart laten zien. Het lijkt mij vanzelfsprekenddat het selecteren van de waterwegen op dezelfde manier gebeurt als de spoorlijnen en de wegen. Op atlaskaar- ten vinden we echter vaak een dicht netwerk van kanalen, waar dan echter heel veel onbelangrijke wateron bij zijn. 11-25

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 29