constateerd, het voordeel bood dat bij het tanken tevens Verbandstoffen en geneesmiddelen ingekocht konden worden voor ongevallen. De Zeeuwse eilanden waren in 1913 1" verband met de siechte toestand van de weg Rilland Bath- Kapelle alleen per auto te bereiken door gebruik te maken van de autotrein - er is niet veel nieuws onder de zon - van Bergen op Zoom naar Kapelle/ Biezelinge. De automobilis-t kleedde zieh in die dagen in onberispelijk pas sende autokleding uit.de allerbeste gummistoffen ontworpen door coupeurs van de bandenfabriek Continental! Naast de "luchtfies" en de "luchtdrukmeter" werden autokaarten als onmisbare uitrustingsstukken beschouwd. Bijzonder aan- bevolen werden kaarten in lederen foudraal met celluloid kijkraam en draag- riemen, waardöor het gebruik tijdens de rit in de open auto mogelijk werd Intussen verschilden de eerste autokaarten nauwelijks van topografische kaarten. Zelfs de genoemde Carta d'Italia was te rijk aan niet ter zake doen- de details. Hat ontbreken van een duidelijk omschreven doel was er de oor- zaak van dat de kartografische nadruk op de autowegen, die toch het hoofdthe- ma vormden, nog te schuchter was, waardoor zij niet duidelijk uit de overige kaartelementen naar voran traden. De autokaart als thematische kaart Pas toen de auto zieh ontwikkelde als een belangrijk transportmiddel op middelgrote afstanden en zieh ontpopte als het vervoermiddel bij uitstek voor het toerisme, maakte de wegenkaart zieh langzamerhand los van de topografische kaart om als een afzonderlijk thematisch kaarttype een eigen leven te gaan leiden. In de loop van dit proces werd de topografische achtergrond vereen- voudigd en geredueeerd. Informatie over het voorbijtrekkende landschap werd veelal prijsgegevenDe presentatie van het relief door middel van schrapjes of bergschaduwing alsmede gegevens Over terreinbegroeii'ng en bodemgebruik werden als luxe beschouwd. Meer en meer wordt de kaartinhoud beperkt tot func- tionele aanwijzingen voor de man achter hat stuur, die slechts belang stelt in die gegevens die hem in staat stellen de beste of snelste weg naar zijn reisdoel te vinden. Als zodanig is zijn blik in eerste instantie gericht op gegevens als de kwaliteit van het wegdek, kilometerafstanden, verkeersobsta- kels, benzinestations en pleisterplaatsen/ellicht vormt de Amerikaanse autokaart, die reeds is geevolueerd tot een puur zakelijk, bijna gestyleerd lijnenspel een voorlopig eindpunt in deze ontwikkeling Parallel aan de duidelijk waärneembare evolutie van de kaartinhoud vol- trokken zieh tal van minder opvallende veranderingen in het uiterlijk van de autokaart. In de loop der jaren deden lichter doch steviger papiersoorten, meer bestand tegen vouwen en scheuren, betere drukinkten, resistent tagen zonlicht en regen en vooral praktische vouwsystemen hun intredo, evenzovele technische verbeteringen, die de bruikbaarheid van de autokaart niet weinig hebben vergroot. Hedendaagse eisen De eisen die heden ten dage aan autokaarten mögen worden gesteld Val ien uiteen in 1. algemene eisen, die gelden voor alle kaartwerken, ongeacht schaal of thema en 2. de speeifieke eisen die verband houden met het thema tisch karakter van de autokaart. Tot de algemene eisen behoort de vraag of de kaart duidelijk, aanschouwelijk 11-30

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 34