en gemakkelijk leesbaar is Deze leesbaarheid wordt bepaald door een reeks van factoren, waarvan de kwaliteit van het lijnwerk, de belettering, de func- tie en de harmonie der kleuren wel de belangrijkste zijn. Daarbij valt op te merken dat de belettering tot de moeilijkste vragen in de kartografie behoort Het probleem daarbij is steeds dat namen van plaatsen, rivieren, bergen enz. geen deel uitmaken van de aardoppervlakte, doch slechts een noodzakelijke aanvulling vormen. Namen verstoren dikwijls belangrijke elementen van de kaart en voortdurende waakzaamheid is geboden deze storingen tot een minimum te beperken. Dit kan onder meer worden bereikt door het weglaten van niet ess9ntiele namen, door.de keuze van een verantwoord, niet te vet, lettertype en door een verstandige plaatsing der namen. Wanneer aan deze punten te wei nig aandacht wordt besteed boet de kaart aan duidelijkheid en leesbaarheid in Ter bezwering van het gevaar van een overvolle kaart worden tegenwoordig de voor de automobilist niet essentiele gegevens wel in grijze letters afge- drukt, terwijl voor de primaire informatie de zwarte letter blijft gereser- veerd, een svsteem, dat uitstekend voldoet. Ook de kleurstelling vraagt de nodige zorg. Zoals bekend.kosten kleuren geld in ae tjrpografie. Het gebruik van meer kleuren wil zeggen dat het kaart- blad met alle moeilijkheden van dien, opnieuw op de pers moetHet ligt dus voor de hand dat de verdeling van de kleuren die men voor een bepaald kaart- werk wenst te gebruiken, zorgvuldig wordt overwogen. Daar de wegenklassifi- atie tot de primaire informatie van een autokaart behoort is het logisch dat de beschikbare kleuren in de eerste plaats worden gebruikt om de rang- orde der wegen, die antwoord moet geven op de vraag welke weg het messt ge senkt is, te accentueren. Voor de presentatie van deze rangorde opklimmend van onverharde weg tot vierbaans autosnelweg, worden veelal rode en gele Un ten gebruikt. Varianten hierop zijn de autowegen in diepblauw - de medede- Imgskleur der Psychologen - of paars. v ^Biuxd! b900rdeling van beschrifting en kleurstelling van autokaarten dient bedacht te worden dat deze in het huidige verkeer dikwijls onder ongunstige omstandigheden vaak in een flits, dikwijls bij het licht van het dashboard geraadpleegd moet worden. Aangenomen mag worden dat dit besef ook bij de kaartproducenten leeft en dat aan de produktie van een zo belangrijk artikel het nodige onderzoek ten grondslag ligt. Men mag minstens verwachten, dat lettertypen, kleuren en Symbolen bij siechte belichting op een moeilijk par- cours op bochtige smalle wegen zijn uitgeprobeerd Actüaliteit - Tot de algemene eisen die men aan een kaart mag stellen behoort ook de actüaliteitDekaartinhoud moet bij de tijd zijn, m.a.w. de kaart moet een zo recent mogelijk beeld van de aardoppervlakte geven, dat de gebruiker niet voor verrassingen stelt. Het is in de praktijk bijzonder moeilijk aan deze overigens redelijke eis tegemoet te komen. Men behoeft slechts rond te zien om zieh te realiseren dat de veranderingen die zieh tengevolge van de acti- viteit der mensen aan de aardoppervlakte voltrekken bijzonder talrijk zijn. Alom rijzen nieuwe woonwijkan uit de grond, worden industriaterreinen volge- bouwdzeearmen afgedamdhavenbekkens gegraven, bruggen geconstrueerd en wegen aangelegd In de ogen van de weggebruiker mag de uitbreiding van het wegennet nog niet snel genoeg gaan, voor de kartograaf is zij nauwelijks bij te houden. n/anneer de uitgever van autokaarten een kring van tevreden gebrui- kers wil opbouwen en van een regelmatig debiet verzekerd wil zijn, dienen deze veranderingen systematisch te worden verzameld en in" de vorm'van cor- recties op de bestaande kaartoriginelen te worden aangebracht. Slechts die 11 - 31

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 35