kaartenseriesdie regelmatig verjongd worden en waarvan periodiek - e-lke l_li jaar - bijgewerkte, op de hoogte van de tijd gebrachte nieuwe drukken verschijnen, zullen zieh in het blijvend vertrouwen van de gebruiker kunnen Verheugen. Teneinde de gebruiker niet in het ongewisse te laten omtrent het tijdstip van redactionele afsluiting of van verschijning, verdient het aan- beveling dit op de kaart te vermelden. Jammer genoeg wordt dit nog te weinig toegepast. Intussen is het verzamelen van geografische noviteiten voor de uitgaver ean zaak van nimmer aflatende zorg, die voor wat betraft de wegen een voort- durend contact met tal van overheidsdiensten - in ons land bijv. met de P.P.D.'s, met de verschillende diensten van de Rijkswaterstaat - veronder- stelt. Documentatie längs schriftelijke weg is echter niet toereikend geble- ken om de voortdurende stroom van nieuwigheden bijtijds te achterhalen. De ervaring leert, dat als aanvulling daarop persoonlijke verkenning noodzake- lijk is. Gevestigde uitgevers van autokaarten kunnen zieh voorts veelal Ver heugen in een voortdurende stroom van op- en aanmerkingen van de zijde van de kaartgebruikersHoewel deze inlichtingen niet altijd van dezelfde kwali- teit zijn en zorgvuldig door vakredacteuren dienen te worden geverifieerd dragen zij over het algemeen toch ook tot de voortdurende kaartvernieuwing bij Toekomstige behoaften Men vraagt zieh weleens af of de rijk gevarieerde informatie van de heden- daagse autokaart nu in een behoefte voorziet. In Duitsland is enige jaren ge laden een poging ondernomen door middel van een enquete een inzicht te ver- krijgen in de wensen van de kaartgebruikers. Met medewerking van talrijke benzinestations en van de Duitse Automobielclubdie een enquateformulier in haar tijdschrift inlegde, wist men circa twee miljoen weggebruikers te berei- ken, waarvan overigens slechts 10.000 (0,5/0 de formulieren beantwoord terug- zond Uit de overigens sterk uiteenlopende antwoorden komen naast wensen tot verdere perfectionering van de bestaande kaarten drie algemene tendenzen naar voran, die wellicht het aanzien van de autokaart der toekomst mede zullen be- invloeden. In de eerste plaats wordt in allerlei toonaarden aangedrongen op een duidelijke markering.door middel van sprekende takens en lijnen van ge- vaarlijke punten en trajecten. Vervolgens vraagt meer dan de helft van het aantal inzenders om introduktie van een geheel nieuw gegeven, nl. dat der verkeersdichtheidwaardoor het mogelijk zal worden de varkeersdrukte op de verschillende wegen, op de kaart af te lezen en bijtijds uitwijkroutes te kiezen. De derde tendens die zieh uit de enqueteformulieren openbaart is de toenemende behoefte aan kleinschalige autokaarten op schalen van 1.500.000- 1:800.000 t.b.v. grotere reizen. Hieraan ligt zonder twijfel ten grondslag de voortschrijdende uitbreiding en perfectionering van hat wegennet waardoor de gemiddelde rijsnelheden groter en de in een ruk afgelegde trajecten langer worden, waardoor de bestemming sneller wordt bereikt. Daarbij komt dan mis- schien dat de autokaart op de doorgaans voortreffelijk bewegwijzerde auto- snelwegen of Autobahnen minder frekwent worden geraadpleegdwaardoor kan worden volstaan met kleinschalige kaarten, die meer het karakter dragen van de vroegore routekaartenHet is merkwaardig te constateren, dat deze ten dens zieh ook in de luchtvaart heeft voorgedaan, waar de irtvooring van snel- lere vliegtuigen de vraag naar de kleinere schalen van 1:2 miljoen en kleiner heeft gestimuleerd 11-32

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 36