IN MEMORIAM H.M. VAN RANDWIJK Op 13 mei 1966 overleed de heer H.M. van Randwijk, in leven directeur van de uitgeverij De Brug - Djambatan. Van Randwijk is aan velen bekend als een van de hoofdfigu- ren van het verzet tijdens de oorlog en als oud-hoofdredacteur van Vrij Nederland. Hier wil ik in het kort zijn betek.enis voor de kartografie proberen te schetsen. In 1949 richtte Van Randwijk de uitgeverij Djambatan op met als doel Indonesie (en later 00k andere Aziatieche landen) van schoolboeken te voorzien. Iföt de naam Djambatan, d.i. brug in het Indonesisch, wilde hij tot uitdrukking brengen dat er een brug gaslagen moest worden tussen het voormalige moederland en de voormalige kolonie. Tot de schoolboeken behoorden 00k atlas sen, een onderwerp dat hem geweidig boeide en waarop hij zieh later meer en meer is gaan toeleggen. Het is hier niet de plaats om de ontwikkeling van Djambatan in detail te beschrijven, een opsomming van de belangrijkste atlassen die in de loop der ja- ren zijn versehenen lijkt me beters Lagere school-atlassen voor Indonesie, Irak, Birma, Ceylon, Maleisie, Suriname en Zuid- Afrika, middelbare school-atlassen voor Indonesie, Birma en Ma leisie en een historische school-atlas voor Indonesie. Dat dit een werk was met ups en downs kan gexllustreerd worden met de middelbare school-atlas voor Irak die voor driekwart gereed was toen in 1958 in dat land een revolutie uitbrak. De nieuwe republiek wilde van dit project niets meer weten en de zaak werd doodgewoon geannuleerd. Een tweede feit dat hier gememoreerd moet worden is het tot stand komen, onder zijn leiding, van de z.g. Meulenhoff-atlas Het maken van een nieuwe middelbare school-atlas voor Neder land was in onze kring vaker een onderwerp van discussie, maar de realisering hiervan geheel op eigen kracht was praktisch onmogelijk. Toen bleek dat door samenwerking met het Holzel- Verlag in Wenen er toch een mogelijkheid was, heeft Van Rand wijk deze kans dan 00k direct aangegrepen. Een beoordeling van deze atlas kan ik hier moeilijk geven aangezien ik zelf tot de medewerkers heb behoordj een ding staat echter vasts door het verschijnen van deze atlas is de schoolkartografie in Nederland weer in beweging en in discussie gekomen. Nog meer kartografisch werk is onder zijn leiding vervaar- digd, ik noem hier alleen maar de "Historical Atlas of the Muslim Peoples""Atlas of the Arab World and the Middle East" en de "Atlas of South-East Asia". Het is natuurlijk duidelijk dat dit alles alleen bereikt kon worden samen met vele anderen. Hierin moeten we een van zijn Verdiensten zien, namelijk in het feit dat hij een aantal geografen, kartografen, tekenaars enz de gelegenheid heeft geboden om kartografisch werkzaam te zijn. 'Dat deze samenwerking niet aitijd even pijnloos'verliap zal niemand verwonderen die deze grote non-conformist enigszins kende 11-2

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 4