Dit non-conformisme heeft hem ook wel eens parten gespeeeld, juist in de kartografie waar de traditie zo'n sterke (an soms juiste) rol speelt. Samenvattend kan gezegd worden dat Van Randwijk een onmisken- bare bijdrage heeft geleverd aan het onderwijs en vooral het aard- rijkskunde-onderwijs van sommige landen, terwijl hij voor de kar- tografiebeoefening in Nederland een duidelijke Stimulans is ge- wees t. Een man met een enorme werkkracht en een veelzijdige belang- Stelling is van ons heengegaan, voor velen tevens een groot vriend Drs. G.F. Willems PROF.ER.IR. F.A. VENIG MEINSSZ OVERLSDEN Op lOnaugustus 1966 is prof ,dr .ir.F.A. Venig Meinesz op 79- jarige leeftijd ta Arnersfoort overleden. Hij was een uitzonderlijk begaafd en zeer gezien mens, wereld- beroemd pionier op het gebied van de zwaartekrachtmetinggrond- legger van de geofysica in Nederland, oud-hoofddirecteur van het KNMI te De Bilt. Van 1927 tot in 1957 was hij buitengewoon hoogle- raar aan de Universiteit te Utrecht in de geodesie en de karto grafie, terwijl hij daarnaast van 1937 tot 1957 aan de T.H. te Delft geodesie doceerde. Ook was hij president van de UGGI (Inter nat .Unie voor Geodesie en Geofysica). Dit zijn slechts enkele facetten uit zijn bijzonder verdienste- lijk leven. Vele publikaties versehenen van zijn hand en het aantal onderscheidingenere-doctoraten en internationale prijzen hem ver- leend zijn bijzonder groot. De meeste bekendheid, ook onder niet- wetenschapsmensen, verkreeg hij door zijn reizen met Nedonderzee- boten (100.000 mijl) en vo-ordrachten, die hij naar aanleiding daar- van hield Deze lange, innemende professor was een graag geziene gast aan boord, die na jaren ook de eenvoudigste matroos, stoker of olieman van een reis nog bij name kendeBovondien verstond hij de kunst ook deze mensen duidelijk te maken waar het om ging bij zijn onder- zoekingen en wat het doel was 5 een zeldzame gave Een handig boekje, hoewel niet zijn belangrijkste werk, werd door hem met wijlen prof .J.M.Tienstra samengesteld"Kort Overzicht der Kartografie" (uitgave 1950)* Onder kartografie werd hier voorname- lijk verstaan de leer der kaartprojectiesook nog het aangeven van hoogten op de kaart, doch verder werd het maken van kaarten door hen als een zaak van tekenaars en drukker gezien. In deze geest werd door hem ook gedoeeerd. In enkele regels is onmogelijk de betekenis van prof .Venig Meinesz weer te gevenj het in 1957 versehenen Gedenkboek F.A.Venig Meinesz (Verhandelingen v/h Kon.Ned.Geol.Mynbouwk.Genootschapuitgave Mouton Co, Den Haag) goeft hier enig beeld van. A.v.d .W. 11-3

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 5