H E RMANN.HAACK 0 VERL ED E N In februari van dit jaar overleed in Gotha (DDR) op 93-jarige leeftijd Prof.Dr.Hermann Haack, de nestor der Duitse Kartografie. Hij werd in Friedrichswerth bij Gotha in Oktober 1872 geboren en promoveerde later in Halle tot "Doktor der Philosophie". In 1897 trad hij in dienst bij Justus Perthes in Gotha, waar hij vooral in latere jaren als wetenschappelijk leider van het bedrijf veel belangrijk werk verrichtte. Hij werkte o.a. mee aan de 9e druk van de bekende "Stieler Handatlas", de voortzetting van de "Deutscher Schulatlas" van Lüddecke, maar het belangrijkste werk dat hij verrichtte was dat aan de eeuw-uitgave van "Stielers Hand atlas" (lOe druk 1921-1925, begonnen in 1909 en geheel in koper- gravure) waarbij vooral het prachtig verzorgde schrapjesrelief opvallend is Onder zijn leiding begon in 1934 de internationale uitgave van de Stieler te verschijnen, waarvan in 1940 slechts 84 van de 114 bladen gereed waren., Hij werkte ook aan een geheel nieuw type economisch-geografische kaarten met kleurvlakken voor landbouw, chemische Symbolen voor mijnbouw en kleurige vierkantjes voor de industrie. Koppen's kaart van de klimaat-zones is een van de bekendste uit de vermaarde "Grosze Physikalische Wandatlas" die geheel van zijn hand is, naast vele andere kaartwerken en publikatieso.a. (1924 "Oswalds Farbentheorie in der Kartogra phie" In 1944 trok Haack zieh op 72-jarige leeftijd terug, maar op aandrang van de Russische bezettingsmacht nam hij opnieuw de lei ding van de Geographisch-Kartographische Anstalt Gotha op zieh, dat sinds 1954 de naam "VEB Hermann Haack" draagt. In deze laat- ste periode nam hij van 1948-1955 de heruitgave van "Petermanns Geographischen Mitteilungen" nog op zieh. In het gelijktijdig verschijnende "Geographischen Jahrbuch" behandelde Haack de vooruitgang van de kartografie in uitvoerige en kritische artikelen, waarbij het laatste over de periode 1936— 1942 alleen al 22 pagina's met 2903 titels omvat! Tijdens zijn buitengewoon lange wetenschappelijke werkzaam- heid ontving hij talrijke onderscheidingen (beknopt overgenomen uit Kartogr.Nachrichten l6e jaargang - no 3 - juni 1966 11-4

Kaartbulletin | 1966 | | pagina 6