KART 0 S R A FOD AG T E E N K H U I Z E N In het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen ward op 11 noverabar jlde jaarlijkse kartografendag gahoudan, met als thema: "Da kaartering dar zeeen an oceanen, vroagar an nu"Daarbij traden als sprekars op: dr. Ernst Grone over "De zastiende-eeuwse zeeman als kartograaf" an Schout-bij-Nacht ir.W.Langeraar over "De zeebodem, een kaarteringsprobleemj de twintigste-aeuwsa kartograaf als zeeman". Dr.Crone citeerde van de Enkhuizer Lucas Jansz. Waghenaer een instructie aan zeelieden om goed op te letten bij onbekende kusten en havens en de be- vindingen nauwkeurig op te tekenen. Spreker vestigde speciaal de aandacht op het ontbreken van de raad om de afstanden te meten. Hij ging hierop wat die- per in en verklaarde en toonde de werking van de "log" (engels, voor blok hout)| een plankje aan een lang afrollend koord met daarop uitgezette vaste afstanden. Door de log achter het schip in zee te werpen begon het koord af te rollen en kon men door gedurende 15 sec(met een zandloper) het aantal knopen in het koord te teilen de snelheid van het schip vaststellen. ledere knoop kwam immers overeen met 1 zeemijl. Uit deze snelheden kon men dan "weer de afgelegde afstand schatten. Deze en soortgelijke methoden werden tot in onze eeuw nog gebruikt, aldus spreker. Dr.Crone besteedde ook aandacht aan de functie-en de nauwkeurigheid van de zeekaarten in de zestiende eeuw. Hij wees erop dat de zeeman uit die tijd eigenlijk geen kaart nodig had omdat hij met de meeste kusten zeer goed be- kend was. De zeilvaart voer in die dagen immers in.hoofdzaak längs de kusten. Van meer belang voor de zeeman was de beschrijving in boekvorm van de havens, obstakels e .dwaarbij de kaart meer een illustratieve functie had. Op de kaarten werden de kusten wel als neergeklapte profielschets getekend, maar buiten de drukst bevaren kusten blijkt dit niet meer zo heel erg betrouwbaar weergegeven te zijn. Aldus dr.Crone. Ir.Langeraar wees allereerst op de tegenwoordige situatie waarbij geen veilige scheepvaart meer mogelijk is zonder goede kaarten. Het varen op her- kenning is voorbij» men kiest de kortste routes over de open zee, meestal via de kapen en daarbij is de zeekaart absoluut noodzakelijk voor het bepa len van de koers en het vermijden van hindernissen. Betrouwbare kaarten zijn echter zo bewerkelijk en daardoor zo kostbaar in de produktie dat zij alleen door de staat vervaardigd kunnen worden. In de meeste landen ontstonden de hydrografische diensten in het begin van de 19s eeuw en hun taak is nog steeds zeer omvangrijk. Ir .Langeraar wees er in dit verband op dat 71$ van de wereld uit zee bestaat, waarbij 7$ minder dan 200 m diep is en 2$ minder dan 50 m diep is. Van deze laatste 2$ is thans 30$ volgens hoge maatstaven gekaarteerd (m.b.v. het echolood) met op de kaarten van na 1945 vaak nog de lijnen van het gebruikte radiopeilingssysteem. Verder is 60$ reeds voor 1930 opgenomen en is 10$ niet of siecht in kaart gebracht. Van de zeeen dieper dan 200 m moet nog 65$ geinventariseerd worden, een werk dat nog jaren kan duren, aldus spreker. Het internationale hydrografisch bureau in Monaco verricht hiervoor coördinerend werk door de echolodingen van talrijke lijnschepen via de nationale diensten te verzamelen en te verwerken tot kaarten op de schaal 1 10 000 000. De grotere diepgang van de moderne schepen, vooral olietankers stelt aan de kaarten van de ondiepe zeeen bovendien nog extra hoge eisen. Speciaal voor de Noordzee geldt dan nog dat de massale speurtocht naar olie steeds meer obstakels op zee doet verschijnen. De betrokken landen rondom deze zee trach ten nu in de Northsea Hydrographie Commission gezamenlijk tot een oplossing te komen voor deze moeilijkheden 12 - 10

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 12