*fg|f ZESTIENDE - E E U W S E Z E E M A N ALS KARTOGRAAF Door dr. ERNST CRONE gehouden voordracht t.g.v. de 8° kartografendag te Enkhuizen, 1966. De redenen welke hebben gegolden om deze bijeenkomst van kartografen te houaen in Enkhuizen zijn mij onbe- kend. Wanneer ik - genodigd om te spreken over het vervaardigen van zeekaarten, onder de titel: "de zes- tiende-eeuwse zeeman als kartograaf" - een vermoeden mag uitspreken, dan zie ik die keuze als een hulde aan de Enkhuizenarendie als zeeman en kartograaf hebben uitgeblonken en die zulk waardevol werk hebben ver- richt, dat hun namen voortleven in de geschiedenis der kartografienog in de verre toekomst zullen die na men hun klank behouden. Het verheugt mij gelegenheid te krijgen om hun pionierswerk te belichten. Om te beginnen vraag ik aandacht voor Lucas Janszoon Waghenaer (geboren te Enkhuizen 1534 en gestorven aldaar 1606), die als "piloot en stuerman" op zee grote ervaring had opgedaan en die de zeevaart aan zieh verplichtte door het vervaardigen van zee-atlassen, het tekenen van zeekaarten het samenstellen van beschrijvingen van de kusten van West-Europa en verder. Dit materiaal kwam ten goede aan de varensman van zijn tijd en 00k aan de zeevaart van an dere landen, waar zijn werk werd gewaardeerd. Waghenaer was bovendien een kundig leermeester, die aan de jonge, nog onervaren zeeman aanwijzingen gaf hoe hij door oplettend waarnemen van de kust en haar bijzonderhedenvan strömen en diepten, het luisteren naar de ervaring van de meer bevaren oude- ren, het maken van aantekeningen, enz. alle kennis moest vergaren, die hij later zou nodig hebben bij de beoefening van zijn vak. Een dergelijke aanwijzing, het schetsen van kusten en vaarwaters betref fende, geeft hij in zijn: "Thresoor der Zeevaert" van 1592. Men leest daar (blz. XX): "als men bij eenighe landen is comende, so na datmen de selve be- scheydenlijck sien magh, soo salmen de selve beworpen oft conterfeyten metter penne l), te weten van wat ghjdaent die zijn op alsulcke streken vanden l) Verdam, Middelnederlandsch Handwoordenboekgeeft voor de betekenis van be- werpen o.m.: schetsen. Konterfeiten betekent eveneens: afbeelden. 12 - 12,

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 14