woorden geeft hij aan dat de bepaling van de snelheid van het schip volmaakt een praktijkkwestie is "Om de beraminge ende gissinge te maken van hoe veel mijlen weegs een bailast ofte geladen schip in een etmael voortseijlethet is niet te beschrijven ofte ijemandt wijs te maken met onderwijsingemaer moet door lange ervarentheijt ondersocht worden'" Voörts leest mens "Soo men in de ruijme zeevaert is, moet achtinge genomen forden, als men omtrent de streec van 't Zuijden ofte van 't Noorden seijlt:, hoe langhe men gheseijlt heeft als een ofte anderhalf graad Latitudo verändert wort ende daer op dickwijls achtinge nemende, soo can men metter tijt in de beraminge ende gissinge geoeffent worden, benamelicke so ijemant dan dagelicx wel gade plaet hoe veel vaerts dat het schip door het water maeckt ende hem 't selve wel inbeeidet ende onthoudet dat hij met sulcken voortganck als het schip vaert soo veel mijlen in 't etmael seijlen mach". De redenering dat men aldus "door usantie bij 't oog zeer na de voortgang van *t schip" zal weten te treffen vindt men de tijden door in de leerboeken van de zeevaartkundeAntoni Struick schrijft in zijn voortref f elijke ,:Ver- handeling over de ZeevaartkundeRotterdam 1768" over het bepalen van snel heid en afgevaren afstand: "de ervarenheid en oplettendheid zijn de middelen die hier bijzonder. te stade komen" Met deze praktische ervaring en künde waren de zeelieden uitgerust, die door Waghenaer werden toegesproken in het jaar 1592 in zijn ihresoor der Zeevaert". In het tweede deel van deze verhandeling zullen voorbeelden worden gegeven van hetgeen door de zeelieden als kartograaf werd bereikt. Het zeeschip van.hedan, uitgerust met moderne zeevaartkundige instrumenten en perfecta zeekaarten, vaart zolang het in de- nabijheid van de kust. is vol- gens rechte lijnen van kaap op kaap. Van te voran trekt de gezagvoerder deze lijnen in de kaarter op lettende dat gevaren worden vermaden. De taak van de wachthebbende stuurman, is te zorgsn dat het schip zieh in werxelijkheid volgens die lijnen verplaatst. Zijn instrumenten stellen hemhiertoe in Staat Volkomen anders is het gesteld met de navigatie aan boord van een^ zeile.id schip, dat afhankelijk is van de wind en dat al naar gelang van de windrich- ting zijn koersen moet kiezen. Heeft het zeilschip het voor de wind, dan vaart het ook in rechte lijnen zoals het mechanisch voortbewogen schip. Maar heeft het de wind tegen., dan moet het laveren en zwerft kris kras over zee. Is het in de nabijheid van de kust, dan worden niet alle bochten af gesnecien. Het laveert bij de kust längs an komt dus steeds in haar nabijheid. Hierdocr leert de navigator op het zeilschip veel beter alle bijzonderheden van de kust kennen dan zijn collega op het moderne schip. Hij ziet hoge of minder hoge bergen in de vertevlakke kustgedeeltenriviermondenvooruitsprin- gende kapen die rots kunnen zijn of uit witte kalkwanden bestaan. AI lodende längs de kust leert hij de wate.rdiepten kennen, enz. AI met ^al kan hij zieh het volledig beeld voor de geest halen van de kusten, die hij in zijn leven bevaart. Hoe de kapen elkander opvolgen weet hij, hoe zij van verre en dichtbij er uitzien is hem bekendhet beeld van de kust kan hij als een lange film aan zieh voorbij laten gaanZo kande de lbde en 17de eeuwse zeeman de westkust van Europa en de Oostzee. Ieder was geoefen op het terrein waar hij was groot gebracht. Hij die zieh uitgaf als stuurman voor een bepaalde reis moest de verzekering geven op dat terrein bekend te zijn. Bleok het tegendeel dan kon zware straf volgen. Ongetwijfeld was de gewoonto om aantekeningen te maken, zoals aanbevolen door Waghenaer, reeds zeer oud. Reeds uit de Oudheid zijn kustbeschrijviugen bekend. Zo hebben ook in de l6de eeuw zeevarenden hun kennis van kusten, koersen van kaap op kaap met vermelding van afstanden, bij zonderheden banken, riviermonden, getijden, enz. teboekgesteldZij deden dit niet voor zichzelf. alleen, maar in gedrukte vorm lieten zij hun werk uitgeven ^n o handel brengenopdat ook .anderen van hun ervaring zouden kunnon profiteren. 12 - 17

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 19