VOOR DE JONGEREN IV - Fotografische bewerkingen - I Bij het raaken van kaarten hebben de fotografische bewebkingen tegenwoor- dig een zeer belangrijk aandeel. De mogelijkheden zijn immers zo talrijk dat er veel tijdrovend werk bespaard kan worden door aen of andere fotografische bewerking toe te passen. Ora maar een paar voorbeelden te noemens het verme- nigvuldigen van een tekening, het samenvoegen van tekeningen, het veranderen van de schaal (vergroten of varkleinen), het scheiden van kleuren, het maken van contactafdrukken enz. In deze bespreking zullen we ons echter moeten beperken tot de contact- werkzaamhedenzodat we het gebruik van de camera voor een volgenda keer moe ten laten rüsten. Verder zult U bemerken dat we steeds spreken over de "fotograaf". Bij de meeste zaken wordt het contactwerk echter verricht door een assistent die (nog) geen volledige opleiding tot fotograaf ontving. Om evenwel niet ver strikt te raken in allerlei benamingen kozen we toch maar de naam fotograaf. Principe In hoofdzaak komt het principe van de fotografie hierop neer dat er een lichtgevoelige laag is aangebracht op verschillende soorten materiaal, zoals papier, film, p.v.c., polyester, glas, e.d. U ziet dat dit meteen gradaties in de maatzuiverheid geeft! Welnu, de lichtgevoelige laag bestaat uit gelatine waarin, heel fijn ver- deeld, zilverbromide werd aangebracht. Door de inwerking van lichtstralen word de zilverbromide ontleed en zal later zwart kleuren in het ontwikkelbad- Ge- deelten die iets te weinig licht ontvingen worden grijs en gedeelten die on- belicht bleven, kleuren in het geheel niet. Dbze onbelichte delen zijn dus nog steeds lichtgevoelig en daarom moet zowel het ontwikkelen als het nu vol- gende fixeren vastleggen) in het donker plaatsvinden. In het fixeerbad wor den dan de resten zilverbromide verwijderd, zonder de reeds zwarte delen aan te tasten. Met het grondig spoelen in strömend water wordt het proces besloten Dit is natuurlijk slechts een beknopte beschrijvingOpgemerkt moet nog worden dat er vooral in de reproduktie veel met lichtgevoelige lagen gewerkt wordt die ongevoelig zijn voor rood licht, zodat dit licht in de donkere ka mer gebruikt kan worden. Zulk materiaal draagt de naam: orthochromatisch. Daarentegen moet panhromatisch materiaal in volstrekte duisternis behandeld worden omdat het gevoelig is voor alle kleuren licht. "Panfilms" gebruikt U bijvoorbeeld als U zwart/wit opnamen maakt tijdens Uw vakantie o .dterwijl de afdrukken op papier die U later van Uw fotograaf ontvangt op ortho-materiaal staan Het materiaal wordt verder nog geleverd in verschillende gradaties van lichtgevoeligheid waarbij ruwweg gezegd kan worden dat minder lichtgevoelig materiaal kleinere zilverbromidekorrels bevat en daardoor een scherper beeld zal geven dan meer lichtgevoelig materiaal. De verschillende aanduidingen hier- voor in ASA - DIN - SCHEINER e.d. zijn U waarschijnlijk wel bekend. Contacten Wanneer er van een tekening op transparant materiaal, bijv. astrafoil, 12 - 22

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 26