MEDEDELING VAN HET BESTUUR Hat is ganoegzaam bekend, dat in da afgelopen jaren langduriga besprekin- gen hebben plaatsgevonden tussen de basturen van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, de Nederlandsa Vereniging voor Econornische an Sociale Geografie en de Geografische Vereniging over een reorganisatia van het geografische verenigingswezen in ons land. Als deelhebber in het KNAG was ook de Kartografische Sectie hierbij nauw betrokken. Op de laatste alge- mene ledenvergadering van de Kartografische Sectie ward het bestuur gemach- tigd aan de totstandkoming van de fusie de noodzakelijke medewerking te Ver lanen, op voorwaarde dat de positie van de kartografen in een KNAG nieuwe stijl zou blijven als voordien het geval was. Nadat de algemene ledenvergaderingen van de drie fuserende verenigingen met de Statuten van het vernieuwde Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap akkoord zijn gegaan kreeg de zaak op 14 januari 1967 haar beslag. Het gevoerde overleg had voor ons tot resultaat, dat de positie van de Kartografische Sectie in de nieuwe structuur onverkort is gehandhaafd. In hoofdstuk XI van de nieuwe Statuten (met name in artikel 24 lid 1, waarin de afdelingen van het Genootschap worden gespecificeerd) is de positie van de Kartografische Sectie geregeld. In juridisch spraakgebruik staat hier sub E vermeld: Kartografie (met bevoegdheid voor deze afdeling om de benaming "Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap" te voeren) De bijzondere positie, die deze afdeling (hierna te noemen "sectie") in het genootschap inneemt, blijft onverkort gehandhaafd, in dier voege, dat: a. het bestuur van de Sectie in afwijking van het in artikel 6 alinea 3 he- paalde bevoegd is om zelfstandig aan niet-leden van het genootschap de status van lid der Sectie toe te kennen^ b. het bestuur van de Sectie in afwijking van het artikel 14 alinea 2 bepaal- de wordt gekozen mede door en uit dogenen, aan wie krachtens het sub a bepaalde de status van lid der Sectie is toegekend en de bestuursleden der Sectie onbeperkt herkiesbaar zijnj c. vaststelling van een speciale contributie door de vergadering van leden (de sub a bedoelde mede daaronder begrepen) der sectie, om van kracht te worden, de goedkeuring behoeft van het bestuur van het genootschapj d. de Sectie voor zijn werkzaamheden beschikt Over de opbrengst uit de jaar- lijkse speciale contributies van de leden der sectie als sub c bedoeld, uit giften, vrijwillige bijdragen en andere bronnan^ e. wijziging in de onderhavige bepalingen a tot en met e om van kracht te worden de goedkeuring behoeft van de vergadering van de leden der Sectie. Het zal duidelijk zijn, dat de wijziging in de organisatievorm gepaard is gegaan met een verandering in de situatie van de tijdschriften, t.w. het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, het Tijdschrift voor Econornische en Sociale Geografie en het Geografisch Tijd schrift, waarvan de eerste twee Organen waren van twee der fuserende vereni gingen (KNAG en NVESG) en hat laatste nauwe relaties onderhield met de Geo grafische Vereniging. Deze reorganisatiedie gericht was op een grotere samenbundeling van werkzaamhedenwas vaak moeilijk en vooral tijdrovend door- dat hierbij ook de belangen van uitgevers en drukkers in het geding waren. Zie hier het resultaat van het gevoerde overleg. Het TAG is opgeheven en daarmee de rubriek Kartografie in dat tijdschrift, dat onze leden als sepa rate aflevering ontvingen. Daarvoor in de plaats zal het Koninklijk Neder lands Aardrijkskundig Genootschap 'nieuwe stijl' uitgeven: a. het Geografisch Tijdschrift, nieuwe reeks (uitgave Wolters) 12-4

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 6