door ontstaat een psychologische werkings hoe zwaarder de tint, hoe groter het voorkomen en de intensiteit van het afgebeelde verschijnselWelke kleur het meest doelmatig ishangt eveneens van de psychologische werking af iSen ding is wel duidelijk, naroelijk dat het een "sterke kleur" moet zijn om een groot aantal tinten mogelijk te maken. Het is principieel fout om bij het gradueren gebruik te maken van een reek van kleuren. Een kleur-opeenvolging, b.v. volgens het spectrum kan niet als progressie of regressie ervaren worden. Het toepassen van kleur- en tintverschillen bij de graduering van lijn- elementen in kaarten is zeer moeilijk omdat het tint-onderscheidingsvermogen van de mens vooral bij kleine vlakken zeer beperkt isDit brengt met zieh mee, dat ook voor de lijnenkaart slechts een beperkte kleuren- en tinten- schaal mogelijk is. Zie voor een goede uitvoeringde kaart: "Die Neigungsverhältnisse der Bahnen in Niederösterreich" van J.Matznetter (1952). E. Polychrome stadsplat tegronder. In deze categorie worden gekleurde stadsplattegronden geexposeerd, v/aarbij tot uitdrukking komt, dat het gebruik van kleur in dit type kaart niet alleen een esthetische waarde bezit, maar tevens een expressiemogelijkheid kan biede '/anneer de kleuren slechts de funetie van onderscheiding bezitten dienen ze rüstig en licht te zijn. Voor het accentueren mögen v/arme en donkere kleuren gebruikt worden. De beklemtoonde objecten kunnen bestaan uit bepaalde wijken, belangrijke gebouwen en wegen, maar ook uit bepaalde toeristische attracties. Dit laatste staat hoog aangeschreven in de commerciele kartografie en is te zien op het einde van de tentoonstellingMen gaat daarbij soms zo ver, dat ook recreati" terreinen in de naaste omgeving van de stad geaccentueerdworden (Falkplan van Arnhem). In het algemeen kan men stellen dat de kleuren op toeristenkaarten in har- monie dienen te zijn met de psychologische emotie, opgewekt door de atmosfeer van de stad R.A. van Zuidam 13-20

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 22