D_E TENTOONSTELLING Q.HR DE WATERSTAATSKAART door G.P. Piket Op de tentoonstelling -Thematic cartography of the watermanagement in the Netherlands (from 45 m above to 6,5 m below sealevel)- die tijdens het congres gehouden wordt, is de waterstaatskaart van Nederland centraal gesteld. Daar de waterbeheersing in ons land niet denkbaar is zonder dijken, is er ook een belangrijke plaats ingeruimd voor de rivierkaart en andere overzichts- kaarten raet betrekking tot de waterstaat. Het geheel bestaat uit vier wanden waarop het volgende wordt getoonds A. De achtergrond wordt gevormd door een schets van Nederland van omstreeks 800. Verder ziet men van links naar rechts een kaart van de Starrevaart- polder van 1742 en, als overgang naar de eerste waterstaatskaart van 1865, een overzichtskaart van Rijnland 1746 (blad s-Gravenhage3® druk door Dou en Van Brouckhuysen Blad Rott erdam-Oost van de waterstaatskaart uitgave 19 66 vorrat het sluit- stuk van de wand B. Door de bijzondere hoogteligging van Nederland - in West-Nederland polder- gebied en in het oostelijk deel hoge gronden - vertonen de bladen van de waterstaatskaarten typische verschillen. Om dit toe te lichten is op deze wand een doorsnede van Nederland van west naar oost getekend en daarop aan- sluitend kaartfragmentenzo nodig toegelicht met foto's. C. Deze wand wordt geheel beheerst door kaarten die betrekking hebben op dij ken en rivieren. Beginnende met een overzichtskaart van de hoofdwaterkeringen van Nederland, is daarnaast een schets gegeven van het land zonder dijken, overspoeld door het bij hoge vloeden toegang krijgende water. Een overzichtskaartje van de Biesbosch toont incidenteel hoe zo'n land- inwaarts gelegen gebied door de eeuwen heen is vergroeid. Van hetzelfde gebied zijn enkele oude rivierkaarten op de wand aangebracht. De wand wordt afgesloten door de nieuwste -in lichtdruk vervaardigde- rivierkaart. D. Een verzameling overzichtskaarten toont de samenhang tussen de afwatering 13 - 21

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 23