K A A R T E N K L E U R door A.J. Karssen De ICA Technische Conferentie 1967 zal esn volledige dag (dinsdag 18. april) besteden aan het thema "Kaart en Kleur". Acht sprekers, allen buitenlanders zullen elk 20 minuten over dit onderwerp hun gedachten laten gaan. Onder hen zijn bekende namen als Inihof en Robinson. Het feit dat een zo grote aandacht aan de kleur wordt besteed zou er op kunnen duiden dat we met een actueel onderwerp te maken hebben. Werd in vroe- ger eeuwen de kleur slechts toegevoegd (met de hand ingesch ilderd) om de kaart een fraaier aanzicht te geven, met de voortgeschreden ontwikkeling van het drukken van kleuren in rasters op meerkleurenpersen werd de kleur in de kaart een zuiver functionele aangelegenheidmet een daaraan verbünden theore tische en praktische problematiek Buiten de kartografie moet een beroep worden gedaan op o.a. de kleuren- psychologie, de grafische kunst en de druktechniekvan waaruit beperkingen worden opgelegd en nieuwe mogelijkheden worden geboden. toe 'passing Zeer vele zijn de toepassingsmogelijkheden van kleur in.de kaart. Vooral bij thematische kaarten is de kleur weihaast onmisbaar geworden. Het is ver- bazend wat we allemaal met kleur kunnen doen. De meest voorkomende kleurge- bruiken heb ik opgezocht: 1. gegevens door middel van kleur van elkaar onderscheiden 2. belangrijke aspecten kunnen worden benadrukt 3.. Kontrasten aanduiden en deze varhevigen 4. associaties oproepen 5. kleur kan de leesbaarheid opvoeren o. afvlakken van minder belangrijke zaken 1- het laten toenemen en afnemen van zekere ontwikkelingen door middel van "kleurtrappen" 8. het doen vergelijken 9- het verschaffen van totaalbeeiden 10. als verfraaiing en versiering 13-24

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 26