ATLAS KART OGRAFIE door R.J.M.J. Bertrand Tijdens de Derde Internationale Conferentie over Kartografie (17-22 april a.s., te Amsterdam), zal een zitting gehouden worden over het onderwerp at- laskartograf ieUit een vijftal sprekersdie zieh voor deze zitting hadden aangemeld werd een keuze gedaan zodat ondergetekende nu alleen staat om deze toch zo belangrijke tak der kartografie te vertegenwoordigen. Op aanbeveling van de Congresleiding heeft de auteur, ondanks zijn karto- grafische activiteiten in Nederland, zijn aanvraag via Belgie laten lopen. Het is beslist niet zo dat er een conflict dreigt tussen die twee landen! Het onderwerp van deze lezing luidt als volgtä de achtergrond van geogra- fische kaarten in achoolatlassen. I. Het probleems gedurende de laatste driekwart eeuw hebben schoolatlassen een niet geringe evolutie meegemaakt dankzij de moderne techniek. Deze ont- wikkeling komt het best tot uiting in de verschijning van thematische kaarten naast de gewone geografische kaarten. Deze geografische kaarten hebben in de loop der jaren alleen gekleurde hoogtetrappen en bergschaduwtekening erbij gekregen De techniek van bergschaduwtekening heeft op het ogenblik zo'n peil van perfectie bereikt dat men zieh gaat afvragens waartoe dienen de gekleurde hoogtetrappen? Het moderne aardrijkskunde-onderwijs schijnt er geen prijs meer op te stellen en de kartograaf vraagt niets beters dan ze kwijt te raken II. De oplossing is het functionele milieu waarin menselijke activiteiten zieh ontplooien te beschrijven en een meer natuurgetrouw beeld van aardopper- vlak te geven. Daarom zullen plantengroei en bodemgebruik in de toekomst de achtergrond vormen van de geografische kaarten in schoolatlassen. III. De verwezenli.jking van deze oplossing; Grondgegevens kunnen bijna al- tijd op grootschalige topografische kaarten gevonden worden. De verkleining van deze gegevens tot de gewenste schaal brengt de kleinere en toch typische landschapsfactoren in gevaar. Het gebruik van Symbolen om hele landschappen over te geven stuit op het (alsnog) ontbreken van een passende landschaps- classif icatie 13 - 27

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 29