INTBRNATIONAAL KART OGRAFISCH 'W 0 0 R D E~N B 0 E K door drs .J.E.Romein Waarom zulk een wo er denboek? Taal is er o.a. om begrepen te worden. Een van de voornaamste hulpmiddelen bij het begrijpen van een tekst in een vreem- de taal is het woordenboek. Zelfs een groot handwoordenboek als de grote Van Dale (2632 blz.) bevat echter voornamelijk min of meer algemeen gebruik- te woorden. Vaktermen, woorden en begrippen die aan een bepaald vak eigen zijn en erbuiten v/einig gekend en gebruikt worden, komen er betrekkelijk wei nig in voor. Teneinde de geschriften, boeken, brieven, verhalen van vakgenoten uit het buitenland te kunnen begrijpen (vertalen), heeft men behoefte aan woarden- boeken van vaktermen, uiteraard met definities, althans een aanduiding van de betekenis der ve rschillende termen. Want zonder dat is een woerd immers niet meer dan een klank-in-lettertekens Een voorbeeld van zo'n internal ionaalvakwoer denboek op een terrein dat aan de kart-ografie grenst is de Dictionnai*» multilingue de la Föderation des Geometres van 1963in frans, duits en engelsen met een nederlandse index van 1966, ongeveer vierauizend termen. Een ander, bescheidener maar gezelli- ger voorbeeld is Technical terms of the printing industry, in de wandeling genoemd The printers terms, van Rudolf Hostettler e.a., eerste druk 1949, Vierde 19&3, ongeveer veertienhonderd termen in engels, duits, frans, ita- liaans en nederlands, rijk 'verlucht'. Zulk een woordenboek voor de kartografpe probeert nu te maken de 'kommis- sie voor definitie, klassificatie en standaardizatie van kartografische ter men', kommissie II van de International Cartographic Association, voerzitter prof. Emil Meynen (Bundesanstalt für Landeskunde und Raumforschung, Michaels hof, Bad Godesberg, WestduitslandEr zijn een zestal leden, waaronder bijv. Ed. Imhof uit Zwitserland en A.M.Komkov uit de Sovjetunie, en een aantal korresponderende laden1 waarvan ik u graag noera A.H.Robinson uit Madison, U.S.A., en J.Romein uit Groet, NoordhollandIn alle betrokken landen (zie beneden) zijn nationale kommissies. In Nederland zijn hierin bijeengekomen E.S.Bos (ITC, Delft, aekretaris), P.W.Geudeke (Topografische dienst, Belft), H.Rombach (Hydrografische dienst, den Haag), J.E.Romein (Technische hoge- schools geodesie, Delft, voerzitter), A.van der 'Waag (ITC, Delft, plaatsver- 13 29

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 31