ENI G E A A N T E KENINGEN B_£_T REFFENDE A U T~0 MATISERING I N D E KARTOGRAFIE bijgaande aantekeningan werden geschreven door A.van der Waag Door het intensiever benutten van het aardoppervlak werd de vraag naar recente kaarten steeds groter. In de laatste decennia bleek de "bottle neck" in de kaartvervaardiging vooral in het gebied van de kartografische bewer- kingen te liggen, zoals het opnieuw tekenen of graveren voor het uitvoeren van de generalisatiehet maken van de deeltekeningen voor iadere kleur an het aanbrengen van het schrift. De vervaardiging van hat kaartmanuscript was reeds belangrijk versneld door toepassing van de fotogrammetrie an snellere an nauwkeuriger methoden in de landmeetkunde ontwikkeling van hat instrumentarium!terwijl ook de reproduktietechnieken zieh zodanig ontwikkeld hadden, dat snel an goed aan de vraag naar kaarten kon worden voldaan. Als alternatief voor een "bij"-zijnde kaart bestond reeds tientallen jaren het snel samen te stellen luchtfotomozaiekal naar gelang de wi j ze van sa- menstelling en de beschikbare tijd meer of minder op een juiste meetkundige grondslag. Hoewel een luchtfotomozaiek op enkele punten voordelen biedt boven de getekende kaart (echter minder dan de luchtfoto's als stereo-beeldpaar is het moeilijker "leesbaar" en geeft het dikwijls een onvoldoende beeld van de juiste situatie. Zo zijn verscheidene gegevens moeilijk of in het geheel niet uit het fotomozaiek te halen, zoals de hoogten, aard en toestand van het wegdek, bijzonderheden over de afwatering, namen en administratieve grenzen, nog daargelaten de topografiein dicht begroeide gebieden. Als ondergrond voor bepaalde thematische kaarten is dit fotomozaiek wel goed bruikbaar (b.v. voor een vegetatiekaartals topografische kaart is het zonder meer niet geschikt, al zal er een dankbaar gebrulk van gemaakt worden wanneer geen of alleen sterk verouderde kaart), van het gebied beschikbaar zijn. 13 - 31

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 33