Om de kartografische werkzaamheden te bespoedigen werd aanvankelijk ge- zocht naar rationeiere werkmethoden en mechanisatie van deze werkzaamheden, zoals invoering van graveer- en striplagen, fotografische letterzetinstru- menten, opplak- en afwrijflettersbijzondere toepassingen van de "Variomat", zoals voor het vrijzetten van het schrift, uitdunning van hoogtelijnen voor een kleinere kaartschaal en omvorming van een luchtfoto tot lijntekening l). Daarnaast werden ook gezocht naar mogelijkheden om de voordelen van kaart en luchtfoto samen te brengen. Reeds in de tweede wereldoorlog drukte de "Army Map Service" (USA) op de achterzijde van de kaart een fotomozaiek van hetzelfde gebied en op dezelfde schaal af. De "Ordnance Survey" (U.K.) gaf in 1958 "fotokaarten" in enige kleuren uit van het protectoraat Aden, Deze ontwikkeling zette zieh voort en andere goede voorbeelden hiervan zijn de "Skoraomisk Karta" van Zweden en de fotokaart van Saudi Arabia.2). Het ziet er naar uit dat dergelijke kaarten in de toekomst, zeker voor wat betraft ontwikkelingsgebiedenin toenemende mate de getekende kaart. gaan vervangen vooral als orthofotokaart, waarover straks meer. Bij eerstgenoemde fotokaar- ten komt nog veel handwerk te pas en er is wel sprake van mechaniseringal gaat dit in de richting van automatisering. Over het begrip automatisering blijkt niet altijd eenheid van opvatting te bestaan. Taalkundig zou rationalisatie van het arbeidsproces reeds een zekere vorm vah automatisering kunnen zijn. Bij automatisering in de" kartografie komt spoedig het beeld van een of an dere tekenautomaat naar voren 3)« Don doorlopende machinale bewerking äus, waarbij het apparaat een opdracht of een serie opdrachten uitvoert zonder bedienend, of hoogstens met controlerend personeel. De te verrichten handelingen worden dan tevoren geprogrammeerd en in een speciale vorm (ponskaart, ponsband, electromagnetische band of schijf, e.d,) aan het apparaat doorgegeven. Wanneer scherp omschreven kan worden wat er gewenst wordt, is theoretisch nagenoeg iedere opdracht door een automaat uit te voeren, zoals bijv. uit het nodige cijfermateriaal een terreinprofiel tekenen of co'ördinaten uitzetten volgens een bepaalde projectiemethode Moeiiijker wordt het met de kartografische generalisatio van een kaart, waarbij een kaart op een kleinere schaal getekend moet worden en minder be- langrijke details weggelaten dienen te worden, terwijl het karakteristieke van het landschap behouden moet blijven. Toch zal steeds duidelijk gesteld moeten worden volgens welke regels gege- neraliseerd wordt, ook zonder automatisering. In dat laatste geval kunnen bij— zondere situaties natuurlijk afwijkend opgelost worden; bij automatisering moet dit tevoren in het programma voorzien worden. Bijv. in het geval van generalisering van een kustlijn, waarbij o.a. in het programma is opg.enomen dat eilanden met een kleiner dan een vastgesteld oppervlak worden weggelaten, kan het resultaat zijn dat een grote zandbank voor een ondiepe kust keurig wordt gekaarteerd, maar een klein eilandje in de monding van een druk bevaren rivier wordt weggelaten!. 1) C.Koeman - Transformation of Photo-tone Line, in Internationales Jahrbuch für Kartographie 1965- 2) I.T.C.-Publicatie nr A 38 - B 39^ C. Koeman - Photomap of Saudi Arabia. 3) G.Petrie - Numerically Controlled Methods of Automatic Plotting and Draughting - The Cartographic Journal: Vol. 3> nr 2, decomber 1966 13 - 32

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 34