Een bespreking van de inhoud laten we graag aan anderen Over, maar over de vormgeving zouden we graag enkele opmerkingen maken. Allereerst is men geneigd om te veronderstellen dat aan de vernieuwing van de Bosatlas geen duidelijk plan ten grondslag ligt. Dat blijkt uit de verschillende soort gegevens per gebied (vgl. Afrika met Australieen ook uit de verschillende kleurwaaröen (vgl. bijv, Frankrijk met Engeland, zowel neerslag als bevolkingsdichtheidVerder lijkt het erop dat de verschillen de uitvoerders te veel vrijheid genoten. Eenzelfde probleem werd herhaalde- lijk rp een rerschillende manier opgelcst waardoor geen grafis-ch geheel ont- stond. We denken hier aan kaders, titels en legenda's, speciaal bij de the matische kaartenv Sems werd bij enkele landen hetzelfde schema aangehouden (Frankrijk en Sngeland of Spanje en Italie), eiders vinden we een totaal ver schillende uitvoering (Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Nieuw-Zeeland)Ofschoon we geen voorstander zijn van een strak uniforme atlas, kunnen we dit nauwe- lijks meer speels noemen. De reliefschaduwing verleent de atlas een apart cachet, maar het is jam- mer dat het totale kaartbeeld daardoor op veel pagina's vrijwel verduis'terd werd (Belgie, Midden-Europa, Denemarken, Oost-Europa, Zuidoost-Azieenz.). Misschien is dit slechts een repr(»technische kwestie, want er zijn ook goede voorbeelden (italie, Spanje Noord-AmerikaMidden-Amerika)Ook valt het op dat de fysische kaarten van Japan, Java en de Ned.Antillen het neg zonder relief mreten stellen. Het tekenwerk is over het algemeen van goede kwaliteit en daardoor vallen enkele te zware graadlijnen (Afrika, Europa) en de soms sterk verschillende spoorlijnen (israe'l p. 98 en 99) extra op. Verder is de dikkere rode grens- lijn op de kaart Sowjetunie beter te onderscheiden van de dünnere- rode wegen dan op de kaart Zuidwest-Azie en eiders het geval is. In de thematische kaarten werden over het algemeen duidelijker Symbolen gebruikt dan in de fysische kaarten, waar het vaak moeilijk is om de plaats- stippen te vinden. Z^u.dit juist voor het onderwijs eigenlijk niet bezwaar- lijk zijn? Vooral de een na laatste groep plaatsen met open. cirkeltjes is nawwelijks te herkennen, doch ook de grootste plaatsen zijn naar onze smaak te klein aangegeven (zie bijv. het Ruhrgebied en Hamburg op de kaart Midden- Europa). De beschrifting is met zorg uitgevoerd en veroorzaakt niet de beruchte grijstoon die zoveel atlassen kenmerkt. Een bezwaar van de gebruikte magere Gill is echter dat hij snel beschädigt tijdens het reprodactieproces. In de Grote Bosatlas valt dit erg meeeen enkele uitzondering daargelaten (Frank rijk p. 53)» Ferder zou men er goed aan doen voor de cursieve Gill een an dere letter a te laten vervaardigen (zoals bij de romein), daar de thans ge bruikte a nogal eena voor een 0 wordt aangezien. Bij de streeknamen heeft men dit kennelijk al voorzien want daar is de a al beter dan in de legenda» teksten. De eigen "Jolters Map face"-letter voldoet prima, mits hij niet te veel gespatieerd wordt, omdat hij daarvoor weer te smal is. Tenslotte nog enkele opmerkingen over zaken die waarschijnlijk door tijd— nood niet voorkomen konden worden, doch die men bij de 46e druk gemakkelijk kan herstellen. Op pag. 8 en 9 komt 2x de titel Nederland voorj de hP«.fdtitels zouden ver- vangen kunnen worden door resp. Geologie en Grondsoorte-n p. 18. In het bijkaartje "Rijkswegen" ontbreken de nummars van die wegen. Zo langzamerhanri zijn dit begrippen geworden in pers, radio en tele- visie. p. 32. De titel Zuid-Limburg is wat misleidend boven een mijnbouw kaar" /an midden- en Zuid-Limburg met de c oncessiegebieden en zete.ls der -kolen- mi jnen 14 - 11

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 13