Daarna kan men de gravure "blauw" gaan bewarken, waarbij de vertekende lijnen goed zichtbaar zijn. Voor een volgende gids belicht men weer eerst het algemeen nagatief (kort) an daarna {lang) de gravu-res "zwart" an "blauw". Zo is het splitsen van een basistekening in deeltekeningen zonder extra fo tografische tussenstappen uitstekend mogelijk. Deze nieuwe toepassing in het gebruik van gegraveerde negatieven toont aan dat nog steeds vereenvoudigingen en verbeteringen mogelijk zijn en onge- twijfeld zal een verdere ontwikkeling hierin nog volgen. Fotografie en graveren zijn in de afgelopen jaren bij de Kadastrale dienst meer en meer geperfectioneerd Met de in ons vorige artikel voor de reproduktie-inrichting van het Kadas- ter aangekondige precisie-camera, een Klimsch superautohorica, is sedert de ingebruikneming veel precisie-werk verricht. Een beschrijving van dit apparaatdat nog steeds in een grote behoefte voor- ziet, is gegeven in (24). Niet alleen door het veelvuldige gebruik, maar evenzeer door zekere tekortkomingen in de oorspronkelijke constructic (met het verplaatsen van betrekkelijk grote metalen massa's tijdens het gebruik was in een te geringe mate rekening gehouden, waardoor ernstige slijtagever- schijnselen optraden), was deze camera aan een grondige revisie toe. Een belangrijke steun in de fotografische sector van de reproduktie- inrichting is sedert enkele jaren het ontschrankingstoestel SEG-V van de fir- ma Zeiss-Aerotopograph. Dit apparaat wordt niet slechts gebruikt om lucht- foto's op paspunten of overeenkomstig de schaal van bestaande kaarten te ontschrankenmaar ook voor het op maat brengen van gedeformeerde kaarten. Bij deze zg. cartografische ontschrankingen kan een nauwkeurigheid van 0,1 a 0,2 mm worden behaald. (Zie (25).) Bij het vervaardigen van kaarteerbladen met behulp. van luchtfoto's wordt sedert enige jaren geen gebruik meer gemaakt van de ./ieneke-f olir Dit mate- riaal was qua basis weinig maatvast en wat de graveerlaag betreft zeer wis selend van samenstelling. Zeer goede resultaten worden ook bij het Kadaster verkregen met de Stabilene graveerfolie van de firma Keuffel Esser. Bij de Fotogrammetrische dienst van het Kadaster wordt de groengekleurde graveer laag geprefereerd Bij het noodzakelijke kopieer- en montagewerk om te komen van kaarteerblad tot kadastraal bijblad (bij de ruilverkavelingsprocedure via het lerkplan Ii) wordt uitsluitend van Stabilene gebruik gemaakt. Daarbij speien zowel het on- geemulsioneerde materiaal als dat waarop een graveerlaag en tevens een diazo- laag zijn aangebracht een rol. (Zie (26).) Het kadastrale bijblad wordt, zo- als al jaren gebruikelijk, op gewapend papier aangebracht. Indien de kaarte- ring niet direct op dit materiaal kan plaats vinden, maar tussenfasen op Sta bilene nodig zijn, dient het gewapend papier eerst door een lakkeerprocede geschikt te worden gemaakt om er een kopie.op te kunnen overbrengen. De be schrijving van Stabilene bladen vindt, met uitzondaring van de perceelsnum- mering, centraal bij de Fotogrammetrische dienst plaats. Het gebruik van rasters In het vorige artikel van de .'i/erkgroep voor Kaartreproduktie werd geen aandacht geschonken aan de toepassing van rasters in de cartografie. Voor een juist begrip van de werking van rasters en voor het bepalen van de te gebruiken rastersoort is het gewenst uitvoeriger op dit onderwerp in te gaan dan in het vorige artikel van de ^erkgroep het geval was. Rasters worden o.a. gebruikt wanneer men zg. continutoon-originelen d.m.v. een drukplaat wil re- produceren 14 - 20

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 22