(3D-) Reproduktie De enige belangrijke vernieuwing die sedart 1957 in de reproduktie-tech- niek is ingevoerd, is de elektrof otograf ie (Vaak aangeduid met de naam xerografie^ welke naam is afgeleid van een firmanaam.) De elektrofotografie määkt gebruik van halfgeleidersin de vorm van metaaloppervlakken (zink- oxyde, selenium-oxyde enz.) die het lijnenbeeld van bijv. een kaart vastleg- gen d.m.v. statische elektriciteitIn plaats van een fotografische emulsie wordt een opgeladen halfgaleider als "ontvanger" negatief gebruikt. Deze materiaal- en tijdbesparenae techniek levert in zijn optimale toepassing uitstekende reproduktiesdie sneller tot stand komen dan de in offset ge- drukte documenten. Voor militaire toepassingen maakt men gebruik van appa- raten die het optische, foto-chemische en druktecnnische gedeelte in ein arbeidsgang uitvoeren. (Zie (2.8), (29) en (30).) De elektrofotografie is een geduchte concurrent van de diazoreproduktie geworden, doch alleen voor zover het lijntekeningen en tekst van kleine formaten betraft. Halftoonreproduktie d.m.v. elektrofotografie is nog niet tot volle tevredenheid opgelost. .De diazokopie (lichtdruk is hier eigenlijk een verkeerd woord dat in de encyclopedie der grafische technieken een andere betekenis heeft) heeft haar toepassing voor de kaartreproduktie bahouden en het is interessant te vornemen hoe deze methode zieh bij de kadastrale dienst in Nederland heeft ontwikkeld Het systeem om van het kadastrale plan via een filmplan roprodukties ten behoeve van de eigen dienst en voor derden te vervaardigen in de vorm van lichtdrukken blijkt goed te voldoen. Het filmplan, dat voor alle plans wordt bewaard bij de reproduktie-inrichting van het Kadaster, die sedert i960 onder het bureau.van do Fotogrammetrische dienst ressorteert, wordt zo spoedig mogelijk na het opmaken van de metingsstukken bijgewerkt. (Zie Sedert enkele jaren worden in afwijking van de oorspronkelijke opzet de lichtdrukken die als veldplans en als netteplans dienen direct na de bij- werking van het filmplan vervaardigd. Dehalve dat deze maatregel een sprei- ding van reproduktiewerk tot gevolg hadwerd or bovendien mee bereikt dat zowel de landmeter te velde als de hypotheekbewaarder over een plan kan be- schikken dat up to date is. Het aantal filmplans is inmiddels gestegen tot ongeveer 19.000 stuks. Over ca. dria jaar zullen alle kadastrale plans op film zijn overgebracht. Het materiaal dat hiervoor tegenwoordig wordt ge bruikt is Auto-reversal film van de firma Gevaert. De lichtdrukkerij heeft sedert 1956 oen tweetal nieuwa machines gekregen. O.m. ter ontlasting van deze machines, die 00k vaak werden gebruikt (men kan misschien 00k zeggen misbruikt) voor het reproduceren van kleine stuk- ken in een grote oplageis ca. twee jaar geleden overgegaan tot aanschaf- fing van een kleine offsetmachine Het heeft geen reele zin een reproduktie-apparaat bij de Kadastrale dienst op te bouwen, waarvan in principe de behandeling van een opdracht tot re produktie a la minute wordt verlangd, als de aanvoer van originele en de afvoer der reprodukties daar niet mee in overeenstemming zijn. Daar het open- baar vervoer in deze nog nauwelijks aan de miniemste eisen kon woldoen en 00k door de vele ernstige beschadigingen van kostbare kadastrale stukken, is in 1963 overgegaan tot het exploiteren Coor de Fotogrammetrische dienst van het kadaster van een snel eigen vervoer. Twee maal per week in princi pe worden bij alle bureaus van de landmeetkundige dienst, de hypotheekbewa- ringen, de ruilverkavelingskantoren enz. reproduktie-stukken e .a afgele- verd of gehaald Het centrale punt in deze organisatie is Amsterdam. 14 - 27

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 29