HARDNEKK I G MISVERST AND In de eerste helft van- dit jaar zijn onze middelbare schoolatlassen in her- druk versehenem de "Bos-atlas" en de "Meulenhoff-atlas" Wat ons bij beide atlassen opviel was dat de provineiekaarten (1:400.000;, in beide atlassen) nog steeds rwerden ingekleurd raet de diverse grondsoorten. Het is werkelijk onbegrijpelijk voor ons waarom ons land zo nodig moet on- derverdeeld worden in zand, klei en veen ten koste van het toppgrafische beeld. Wat rechtvaardigt toch die overdreven bei angste11ing voor de grond soorten? In de Atlas van Nederland zien we het ook als maar liefst twaalf bladen over de bodem (ls200.000 en 1:600.000). fear deze atlas heeft tenminste op de andere voor dat ze een zeer uitvoerige legenda biedt. Vant met.de summie re legenda's van de Bos- en Meulenhoff-atlas kunnen we nog niet veel doen. 7ij menen te mögen veronderstellen dat de provineiekaarten in de atlassen zijn opgenomen om de gebruiker een meer gedetailleerd beeld van ons land te geven. Het beeld van ons land bestaat echter niet uit zand en klei maar uit bouwland en grasland. V/anneer we op eei kaart zien dat zieh in een bepaald gebied bouwland, een stuk bos en een industrieterrein bevinden, hebben we een duidelijk beeld van het betreffende landschap. Om dit beeld op te roepen is het van geen enkele belang om te zien v?aär de Re ileemgr onden ophouden en de verwor-ingsgronden van Jfrijtgesteenten beginnen. Voor wie het nog niet duidelijk mocht zijns een landschap bestaat uit de volgende topografische elementens grasland, bouwland, kassen, industrieter rein, bebouwing, bos, heide, zandverstuivingenduinen, boomgaarden en wat we varder zoal op onze wandeling tegenkomen. De grondsoorten in de provinciekaarten berusten op een hardnekkig mis- verstand Wij geven daarom de samanstellers van beide atlassen in overweging om in onderwijskringen eens te informeren naar de wenselijkheid om door middel van de provinciekaarten een duidelijk, landschappelijk beeld te verstrekken en de grondsoorten daar te brengen waar ze thuishorens in een gewone thematische kaart. Nog een enkel woord over de bebouv/ing. Pas als de bebouwing te klein is om nog exaet aan te gevai moet de toe- vlucht genomen worden tot het vervangen door een cirkeltje of iets dergelijks. Nee hoor, de plaatsen beneden de 20.000 inwoners hebben in beide atlassen cirkeltjes, terwijl de bebouwing van een plaats met 4.000 a 5-000 inwoners (b.v. Edam, Volendam, Schagen, Slburg, Epe, Medemblik et.c.) bij de- gebruikte schaal 1:400.000 reeds meerdere malen groter is dan de gebruikte cirkeltjes. Een duidelijk herkenbaar plat tegrond je behoort hier zeker tot de mogelijkheden Dus ook hier weer: geef ons een zuivorder beeld van het landschap. DE REDAKTIE 14-3

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 5