In de verpozingsruimte waren verder nog wat buitenlandse kaarten te be- wonderen alsmede onze omvangrijke (nog) onvoltooide Atlas van Nederland die daar broederlijk lag naast de coraplete Tjechische. Tot onze verbazing was deze'keurig uitgevoerde losbladige atlas geheel in 1966 uitgekomenEen prostatie voor zo'n werkstuk. .D e W e r e 1 do_]3papier Dan was er ter gelegenheid van de ICA-Conferentie nog een derde tentoon- stelling ingericht, doch niet in het Congrescentrum maar in het Amsterdams Historisch Museum "Waaggeb ouw". aan de Nieuwmarkt. Deze zeer belangwekkende tentoonstelling over de zeventiende eeuwse. Amsterdamse kartografie bleef tot half- juli te bezichtigen. We zagen daar talrijke oude atlassen, kaarten en globes van Mercator, Hondius, Blaeu, Visscher en verschillende anderen. Ook stonden er meet.instru- menten van de zeeman en enig gereedschap van de kartograaf opgesteld zoals in. die tijd gebruikt werd. Overal was een toelichting in het nederlands aan gebracht. De seer verzorgde en uitgebreide catalogus die van deze expositie verkrijgbaar was bevat bovendien een omvangrijke situatieschets van de karto grafie uit die tijd in het nederlands en engels, terwijl daarin van alle ge- exposeerde stukken nog een ruime extra informatie in het engels gegeven wordt, speciaal voor de buitenlandse bezoekers. Vife betreurden het wel dat van veel atlassen alleen de band getoond werd of het titelblad. Opengp slagen bij ver- gelijkbare kaartbladen hadden we een betere indruk kunnen krijgen van deze kunstwerken. Weliswaar waren er veel losse kaarten te bezichtigen, maar we hadden tochgrote lust om eens rüstig in zo'n atlas te gaan bladeren. We zullen daarvoor echter een andere gelegenheid moeten opzoeken. Desonaanks hebben wij hier een aantal boeiende uren doorgebracht De conf erentie Het eigenlijke prograrama van de ICA-conferentie (zie Kaartbulletin no 13 bestond uit een groot aantal voordrachten van elk 20 min. in de engelse of franse taalwaarvan men via een koptelefoon" die in de leuning van iedere stoel verborgen bleak, eventueel gelijktijdig ee.n vertaling kon volgen. Aan het eind van een ochtend-of middagzitting was er gelegenheid om vragen te stellen aan de voorafgaande sprekers. Prof.Imhof mocht als uitzondering in het duits spreken over "De Kunst in de kartografie". In zijn prachtig opgebouwde voordracht, die op twee projec- tieschermen gei'llustreerd werd met kleurendiaswees hij er op dat de oude kaartmakers haast allen tevens kunstenaars waren, die dat in hun werk dan ook tot uiting brachten. Met de recessie in de kunst werden ook de kaarten minder fraai uitgevoerd, zodat er soms werkelijke wanprodukten ontstonden wat betreft leesbaarheidkleur s.d. Tegenwoordig zijn we wel in staat om technisch goede kaarten te maken maar de schoonheid van onze kaarten hangt nog steeds van de begaafdheid van de kartograaf afEn helaas brengen onze opleidingen wel technici, maar geen kunstenaars voortj aldus prof.Imhoff. Prof.Robinson (U.S.A.) maakte een Schema van de verschillende functies van de kleuren in de kaart en liet daarvan talrijke praktische dia-voorbeel- den zien, toegepast op een kaartfragment van de Benelux. De enige spreker uit onze eigen kring was R.J.M.J.Bertrand (Wolters, Gro ningen) die echter vanwege zijn nationaliteit nog als belgisch spreker op- trad, zodat er eigenlijk in het geheel geen nederlandse sprekers waren. Bertrand besprak een nieuwe methode om te komen tot een betrouwbare vegeta- tieweergave op atlaskaarten Er waren verder veel commissieverslagen an lezingen over gespecialiseer- de onderwerpen, zoals; de opleiding van kartografen, de automatisering, de 14-7

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 9