uitgewerkt z«dat de tekenaar gebonden is bij de plaatsing van de namen. Bij de Topografische Dienst is dit altijd hat geval, bij Bootsma soms •an eiders niet of nauwelijks Wordt de plaatsing aan de tekenaar overge- laten dan moet hij de nodige kennis en vaardigheid daartoe bezitten. Deze laatsto werkwijze brengt minder redaktionele voorberoiding met zieh mee maar de schriftmontage duurt langer. Vat men in deze prefereert hangt weer af van verschillende factoren bijv. de getalsverhouding redakteuren/tekenaarshet niveau van de teke- naars, hotsoort werk. Het is in ieder geval zaak om bij de beroepsopleiding het juisto plaatsen van het schrift in de kaart niet te verwaarlozente meer daar dit een van de handelingen bij de kaartvervaardiging is die zieh het minst lenen tot automatisering de noot aan hot slot van dit artikäl Namenlijsten worden overal gemaakt, de manier waarop is nogal vorschil- lend. Mormaal maakt de redakteur de namenlijst maar het komt ook voor dat de tekenaar dit doet. Dit is o.a. het geval bij Wolters» dit hangt aamen met het foit dat daar tot voor kort nog met de hand beschritt ward, nu dit niet meer het geval is wil men het aandeel van de tekenaars in de kaart- beschrifting zo groot mogelijk houden. Technische voorbereiding Het werken met voorgezet schrift brengt een extra Stadium in de kaart- beschrifting met zieh mee. Men moet immers het schrift Taten zetten (en soms nog eens apart overbrengen op strippingfilm) en men moet de kleefstof aanbrengen. Daar dit aanbrengen van de kleefstof ook wel tijdens de schrift- montage gebeurt, worden de stadia 2 en 3 gemakshalve niet Bescheiden be- handeld. Meestal werkt men met i otozetselal is 1oodzetsel nog niet helemaal in onbruik geraakt. Dat loodzetsel goedkoper zou zijn dan fotozetsel is een stelling die, door de getallen die de heer Verroen noemde, twijfelachtig is geworden. Aan diegene voor wie dit een probleem is wordt de raad gegeven dit zelf nog eens grondig te onderzoeken. Zeker is dat bij loodzetsel steeds de tussenfase yan een nagatief nodig is alvorens men tot positieve afdrukken op strippingfilm komt. Fotozetsel. Of men de namen rechtlezend (leesbaar) of spiegelbeeidig (onleesbaar) zet hangt af van de verdere verwerking. Men kan de namen op strippingfilm zetten of op film, en in dit laatste geval weer via een nega- tief op strippingfilm. Waar men geen eigen fotozetapparaat heeft wordt vaak gewerkt met schrift in tweevoudj zetfouten, omissies en verknoeide namen, dit alles kan met het reservestel opgevangen worden zodat er geen oponthoud is bij de sehrlftmontageHeeft men wel een fotozetapparaat dan kan men het ontbrekende schrift snel aanvullen. (Bij de Diatype bestaat de mogelijkheid om direct tweemaal strippingfilm uit het fotozetapparaat te krijgenj zie Kartogr. Nachr. 4/67, p.1555 misschien lukt dit ook op andere apparaten). Kle ef s toff en Bij de kleefstofferr kunnen we twee hoofdgroepen onderscheidenwas en 15 - 9

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 11