lijm. Was wordt o.a. gebruikt bij de Topografische Dienst, Wolters en Atlas van NederlandDe strippingfilm wordt voor de schriftmontage van een was- laag voorzien, meestal in een apart wasopdraagapparaatHet voordeel van was is dat er snel gewerkt kan worden, de nadelen zijn dat loslaten van namen wel eens voorkomt en dat de was op den duur iets onder de stripping- film uitloopt. De uitgelopen was trekt veel vuil aan» voel retouche op het sehriftnegatief is soms het gevolg. De he er Karssen merkte op dat de was van Harris Import, Amsterdam dit uitlopen niet vertoont. Lijm wordt meestal tijdens de schriftmontage aange bracht, dit is ietwat omslachtig maar een voordeel is dat de namen goed vastzitten (de heer Opperman is in 12 jaren tijds slechts twee namen kwijt- geraakt en is daardoor ongetwijfeld de houder van het Nederlandse record). Belangrijk is ook dat er minder vuil op het schriftorigineel komt, dus later minder retouche. De Kodalith otrippingeement die o.a. bij Rijkswaterstaat gebruikt wordt hebben we hier gemakshalve maar onder lijm gerekend, alhoewel de heer Opperman er ons op attent maakte dat we hier niet met een lijm maar met een kitmiddel te maken hebben. Een nadeel van de strippingeemen t is dat het zeer lang duurt voor doze werkelijk droog is. Een lijm die men voor de schriftmontage kan aanbrengen is Gudy-O. Hier over staat al een en ander in Kaartbulletin No 12, pp. 8-9. De oiyenli.jke schriftmontage Het heeft weinig zin om hier dit onderdeel in finessos te gaan uitwerken of om allerhande kleine verschillen tegen elkaar to gaan afwe'gen Laten we ons beperken tot twee punten. De schriftmontage gebeurt bij de Topogra- fische Dienst spiegelbeeidig Voel deelnemers vonden dit maar vreemd of in ieder geval ongemakkelijk De werkwijze is echter logisch juist want men monteert spiegelbeeldig om- dat men een rechtlezend sehriftnegatief nodig heeft dat met de rechtlezende gravure van de situatie gecombineerd. wordt tot de spiegelbaeldigo combina- tie eindorigineelzwart. De heer Geudeke merkte daarbij op dat de men- sen juist in die werkwijze opgeleid werden waardoor er eigenliik geen probleem is. Over het algemeen wordt er een apart schriftorigineel gemaakt, maar sommigen brengen hat schrift direct op de trek van de situatie aanDe heer Opperman besprak het rechtlezend monteren van schrift op een spiegelbeeldige tekening. Met afcopieren van het lijnwerk, bij de omzetting, wordt tevoren rekening gehouden. De heer Schmidt besprak de moeilijkheden bij het recht lezend monteren gewoon op de rechtlezende tekening. Werken met lijm of strippingeemont levert in dit geval grote moeiIijkhedai op omdat doze kleefstoffen de lijnen aantastenj werken met was is in dit geval boter 1k vraag me af of doze constructies veel zin hebben, althans voor groot kaartwerk^Men bespaart over het algemeen een vel astrafoil of iets derge- lijks en e'en maal extra copieren. Dit kost uiteraaerd gel dmaar als men allerlei voorzorgsmaatregelon moet nemen en men voorzichtiger te werk moet gaan kost dat tijd en dus ook weer geld. 15 - 10

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 12