Dat de 3 punts lettar op de diatype niet voorkomt (de kleinste lettsr is een 4 punts) is natuurlijk een bijkomstigheid. fr wordt een 6 punts besteld welke weer verkleind wordt. In Amsterdam zijn nogal wat waterlopen. Deze zijn over hat algemeen broder dan de Straten, zodat hier een letterkorps varie'rond van 8 tot 12 punts wordt gebruikt Verder behoren tot het schrift van de 1:5000 an 1:10.000 kaart de namen van: polders en polderschappennamen van parken, sportparken. Bij oponbaro gebouwen wordt de aard aangegeven, zo mogelijk onafgekort. Voor Scholen wordt volstaan met hat lettersymbool S. Zo worden ook voor vele andere aanduidingen lettersymbolen gebruikt. Om er enkele te noemen: GVB SP K P FTT enz. Op de rand komonnaast de schaalaanduiding en bladvsrwijzingde abseis- sen.en ordinaten in het stelsel van de Rij.ksdriehoeksmeting om de 1000 meter. In het landelijk gebied worden ook de namen van boerderijon vermeld. SCHRIFTLIJST 3r wordt een schriftlijst gemaakt, waarbij per naam wordt aangegeven: hat corps, de spatie en of hat rechtlezend of spiegelbeeldig schrift. Beze schrift lijst wordt door de tekenaar sarnengesteld aan de hand van de kaart, en naar volgorde waarin het schrift zal worden geplakt. fr wordt geen schriftmodel gemaakt. De meeste kaarten zijn immers verniowingen van bestaande kaarten. Voor wat de stadsuitbreidingen betreft wordt er gebruik gemaakt van de raads- besluiten waarbij nieuwe straatnamen benoemd worden. Deze gaan vergezeld van een kaartfragment waarop de begrenzing van de Straten precios is aangegeven. Wat gezegd is over de schriftlijst geldt voor beide schalen. PLAKK5N Voor de 1:5000 kaart virordt een aparte schriftcalque gebruikt. Dit is een holdere film, waarop de lijnen van de lijnengravure längs fotografische weg in een heel lichte transparanto klour rechtlezend zijn aangebracht. Voor de rechtlezende sehriftcalque wordt natuurlijk rechtlezend schrift bestold. De strippingfilm wordt met een waterhoudende lijm op de film geplakt. ;/ij gebruiken hiarvoor de Kodalith Strippingf ilm Cement. De voordolen van de ze waterhoudende lijm zijn de volgende: Na droging is da strippingf ilm zeor vast aan. de. schrif tcalque gehecht. Tijdons het lijmen is het schrift, daar de lijm langzaam droogt, heel go- makkelijk te richten. Hot loswekon van oenmaal gearoogdo film is heel goed mogelijk, waarbij dan de losgeweekte film wederom bruikbaar is Nadelen van deze lijmmethode zijn: Hat langzama drogen betekent ook dat de geplakte film gemakkelijk ver- stoord wordt. Ook dat, bij gebruik van te veel lijm, deze witmat opdroogt. Dit is wel weer makkelijk te verhelpen met een vochtige doek, maar het vergt toch woer speciale aandacht. Van deze schriftcalque wordt op direct positief materiaal een spiegelbeel dig kopio gemaakt, welke bestemd is voor de arukplaat. fr wordt een totaal- proef gemaakt op astralon-opaquevoor de 1:5000 in 4 kleuren en de 1:10.000 in 9 a 10 kleuren. Correcties en latere aanvullingen worden op het eindorigi- neel uitgevoerd. Bij herzioning blijft het eindorigineel in gebruik. 15 - 14

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 16