KAART 1:1000 Dq werkwijze bij da 1:.1000 kaart is een gehoel andere« Dit körnt voorname- lijk omdat hier hot schritt en de lijnen op dezelfde calque voorkomen. De calque in lijnen, waar dus ook het schritt op aan wordt gebracht, is altijd op polyester basis mat een gomatteerde laag. De lijmsoorten die bij Astralon gobruikt worden voldoen niet op dit materiaal. Men is dus aangewezen op de reeds genoemde Kodalith lijm, een waslaag of rubbarlijm Gudy-0. Bij de lslOOO kaart wordt gszet schritt al veel langer toegepast. Oorspronkolijk word gebruik gemaakt van een handgezette loodlottor (de magere Gill) die op plastic folie ward gedrukt. Deze folio was in de handel (en zal het nog wel zijn) voorzien van een waslaag. Nu was het drukken op deze plastic geen sinecuro. Do drukinkt kraaldo, de dekking was onvoldoende. Hierop volgend werd de strippingfilm in gebruik genomon. Db op Barietpa- pier gadrukte tekst ward längs fotografische weg op do strippingfilm gozet. De kwaliteit was veel beter dan die, verkregen bij de vorige methode. Eon moeilijkheid was nog dat de film voorzien moest worden van een lijmlaag. Hier bij zijn wij echter prachtig geholpen door de Topografische Dienst, die een wasapparaat ter beschikking hoeft. Voor ons had het gebruik van was als hechtmiddol een groot nadeel. H.at ontstaan van een kaart 1:1000, vallende in het uitbreidingsgobiea van de ge- meento Amsterdam, vorgt jaren. Het gereed koman van de bebouwing 3n de straat profielen wordt op de voot gevolgd. Het daarbij bohoronde schritt ook. De randen van de geplakte strippingf ilm werden door de aanwozige was zeer vuilj. Ook was het schritt erg kwetsbaar. Om deze redenen zijn we overgegaan op do StrippingfilmcomentDe voordelen en ook de nadelen zijn reeds genoemd bij de 1s5000 kaart. Bij de lslOOO kaart komt er echter een nadeel bij. Indien deze kaart geheel of grotendeels is getekend, wat dan met een waterhoudendo inkt is gebourd, zal daar waar de inktlijm door de lijm wordt boroerd deze inktlijm in dekking achteruitgaan. Bij de straatnamen is dit met voorzichtig werken meostal te voorkomen. Maar bij de huisnummering is het niet te voor komen dat men do lijnen met de lijm raakt, met alle gevolgen van dien. Bij een getekende kaart worden daarom de huisnummers geplakt met was of met rub- berlijm. Soms is de lijmlaag te dik, zodat de lijnen in de nabijheid wel eens moeilijkheden gevon bij de reproduktie. anneer een nieuwo lslOOO kaart volgens de gravearmethad e ontstaatwordt van dat negatief een kontakt gemaakt rechtlezend positief, welke geheel van schritt wordt voorzien met behulp van Kodalith Strippingfilm Cemant, met uitzondering van do Symbolen voor de verlichting en de Symbolen voor de bomen Daarvan wordt een kontakt gemaakt (fotografisch) welke bostomd is om op de drukplaat te worden gezet. Van deze laatste heb ik wederom een kontakt laten maken wölke bij het schriftorigineel hoort. Dit hob ik gedaan om niet het risico te lopen dat het eindorigineel schade zou oplopen. KOSTEN Nu wat over do kosten: het heeft 144 uur gevergd om oen kaart van schritt te voorzien. Zonder do voorbereidingdus alleando technische handelingen van hot plakken. Mat inbegrip van de Symbolen zijn er 4330 afzonderlijko plakhandelingon verricht. Dit betokent 2 minuten per handeling! SYMBOLEN Op de lslOOO kaart worden de palen voor de oponbare verlichting aangegevon 15 - 15

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 17