Hst plakkon T anneer de tekenäar gaat plakken beschikt hij over een of meer schriftmp- dellen, de tekstlijst en soms een instructie voor hat plaatsen van de namen» Als gereedschap bij het plakken gebruiken onze tekenaars: potlood, drie- hoekjes, lineaal en transparant milimetervel om de namen recht te plakken. Verder: Schaar, platte etsnaald, kwastje, lijm en ronde etsnaaldsoms ook nog een pincet. Tenslotte nog een potlood of ballpoint om op de tekstlijst de g-eplaatste namen te merken. Het schrift wordt aangebracht op een schoon vel halfmat astrafoil, w,aar- onder de trek o.d. gelegd is om de juiste plaats te kunnen vinden. Ook het milimetervel wordt eronder geplaatst en dit alles wordt met plak- band stevig aan elkaar bevostigd. Nu worden eerst de paskruisjes overgenomen. Voordat een naam bevestigd wordt, zoekt de tekenaar de juiste ligging op en geeft zonodig met hard potlood aan waar de naam of de letters moeten kö rnen (spatieren). Ook wordt de meest geschikte grootte op de strippingfilms gezocht. Nu kan hij de naam losmaken van de strippingfilm. Dit wordt gedaan door met de platte naald een groef om de naam te trekken, de Stripping aan een hoekje op te lichten en met de vingers of met een pincet los te nemen. Dan wordt op het astrafoil de lijm aangebracht en de naam daarop goplaatst. Met kwastje of naald is schuiven nog körte tijd mogelijk voordat de Strip ping te zacht wordt. Om een stevige bevestiging te krijgen wordt het teveel aan lijm voorzichtig onder de naam woggearukt en een laagje lijm over de naam aangebracht. De volgorde waarin geplakt wordt is als volgts Symbolen (zijn plaatsgebondengrote namen (eisen veel ruimte), kleine name van plaatsen, Straten en bijzonderhedendan de waternamen, het randschrift, de legenda, titel enz. 3r wordt altijd gewerkt van links naar rechts en van boven naar beneden. Het blijft echter een persoonlijke voorkeu'r, waardoor de een liever per let tertype en volgens de tekstlijst werkt, de ander een gebied liever geheel opvult met alle namen. Wanneer er bijzonder veel te plakken valt wordt er soms met twee man tege lijk gewerktdat kan door de een de namen te laten opzoeken en. uitsnijden en de ander te laten plakkenj dat kan ook door de kaart in tweeen te delen eniater weer samen te voegen. Als regel wordt het schrift rechtlezend aangebracht, behalve soms bij cor recties en montages direct op de eindoriginelenHet geplakte schrift wordt door de redactie gecontroleerd aan de hand van hat schriftmodel en aventueel nieuw varkregen informatic-. De correcties worden aangegoven op een lichtdruk of op het schriftmodel. De correcties worden op dezelfde manier uitgevoerd als het plakken van niouwe namen omaat geplakte namen met een scherpe platte naald gemakkelijk verwijderd kunnen worden. Als dit voorzichtig gabeurt en de naam goed droog is kan hij weer opnieuw gebruikt worden, doch meestal wordt een niouwe naam uit de resorvotekst genomen, of daaruit samongestold Wanneer er veel nieuwe namen bijkomen maakt de redacteur een aanvullende tekstlijst en wordt deze tekst gezet. 15 - 20

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 22