Hat vrijstellen van de tekaning op de plaatsen waar nu aen naam staat wordt door de takanaar gedaan na de controle. Hij doet dit door da tekening op het schrift te leggen an mat zijn naald de tekaning ter plaatse te ver wilderen Roproduktie Het schriftoriginse 1 wordt verder samengevoegd inet de tekening van dezelf- de kl iur of allaen maar omgekeerd tot een spiogelbeeldi^eindkopieDit ge- beurt fotografisch bij klein wark en door middel van kopieren bij groot werk. 3en spiegelbeeldige montage kan evenwel direct op de plaat gezet worden. De ratouche na da reproduktie beperkt zieh meestal tot het varwijderen van vuiltjes» het is zeldzaam dat er een naam verloren gaat en als dit ge- beurt, is het te wijtan aan siechte kwaliteit van de lijm, te weinig lijm of onachtzaamheid bij het transport of kopieren. Bij het CIB .wordt het schrift soms in Serif soms in meerdere klauren ge- drukt. Als regal worden daartoe meerdero sehriftoriginelen geplakt, namelijk voor iadero kleur een. anneer er om bepaalde redenon maar een schriftorigineel geplakt ward mat alle schrift voor de verschillende kleuran tezamon, geschiedt hat uitsplit- sen via negatiaven die dan per kleur uitgedekt worden. Proefdrukharziening, opbargen Het klinkt misschien vreemdmaar drukproeven zijn bij hat CIB een zeld zaam verschijnselAlleen wannear de opdrachtgever uitdrukkelijk om een druk- proef in klauren vraagt wordt er aan voldaan. In de meeste gevallen kunnen we wel volstaan mat een grondige controle van de eindkopien, met eon lichtdruk daarvan of (bij een arg gecompliceerde nieuwe kaart) met een astralonkopie in kleuren. Na een proefdruk en ook bij een herdruk worden de schriftcorrecties als regel op de originalen uitgevoerd. Zijn er arg weinig correcties dan worden zij ook wel^ aens tweemaal uitgevoerd namelijk zowel op de originalen als op de eindkopiens kostenbesparend in kopiekosten. De schriftoriginelen worden met de andere originalen in een stalen kast vlakliggend bewaardZij worden alleen afgedekt met een vel papier. Nadelige verschijnselen treden niot noemenswaard op. Voor zeer kleine kaartoriginelen is een kast met systeemmappen beschik- baar, waarin zij verticaal worden opgeborgen. Voor- en nadelen Do voordelen van het plakken van schrift met opdrogende lijm zijn voer het CIB vooralde namen blijvon op hun plaats en kunnen niet verschuiven, er ontstaan geon vuile randjes rondom de namen en het is vrij goed mogelijk om de Stripping van twee namen Over elkaar te plakken. U moot daarbij bedenken dat een geplakt originaol soms vele malen gecorrigeerd en gebruikt moet wor den Het enige bezwaar is eigenlijk dat er bij intensief gebruik weleens een naam wegspringt, maar zoals gezegd komt dit bij zorgvuldig werken nauwelijks voor 15 - 21

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 23