HET VERBAND KLEUR-AFSTAND Bij de discyssie na de voordracht van de lezing van prof. Robinson op de Kartografische Studiedagen 19&7 kwam o.a. de kwestie van het -veraf c.q. dichtbij zien van verschillende kleuren ter sprake Over de natuurkundige kant hiervan zegt Rijgersber.g (1953), blz. 17 Helmholtz zeide reeds, dat de koper van een optisch instruraent, dat zo- vele en zo ernstige fouten vertoonde (als het 00g)gerechtigd zou zijn het aan de ^fabrikant terug te^sturen daar is het niöt achro matisch zijn van het 00g er een van "Omdat de rode stralen zwakker gebroken worden dan de blauwe, moet de lens bij het waarnemen van een rood voorwerp zieh sterker samendrukken dan bij de waarneming van een blauw beeld. Daar de grootte der door de oogspieren uitgeoefende kracht mede een aanduiding is voor de afstand, bestaat bij de beschouwer de geneigdheid, de afstand tot een rood voorwerp korter te schatten dan die tot een blauw voorwerp, m.a.w. het 00g is verziend voor rood en bijz-iend voor blauw". In het hoofdstuk de "Psvchologie van de kleur" vat de auteur de draad weer op, waar hij de paragraaf over kleur en bev/eging (blz. 48) begint met: "Zet men lichte en donkere, warme en koude kleuren op ee'n vlak naast el- kaardan zullen deze de indruk maken alsof zij niet even ver van het 00g verwijderd zijn Dit wordt door de auteur verder ontwikkeld: "Goethe wees er reeds op hoe het gool zieh naar de boschouwor toe bewoegt, op hom afkomt als het wäre. Gaat het goel naar oranje dan wordt de opdringende beweging nog sterker Wordt het rood nog sterker vertegenwoor- digd dan stormt de kleur op de beschouwer aan, zoals een vermiljoenrooc en "Het blauw heeft een omgokeerde tendens: het beweegt zieh van de be schouwer af, lijkt voor het 00g terug te wijken". Ten slotte concludeert hij: "Overal waar in enige compositie een achtergrond en een voorgrond voorkomen, zal de achtergrond een blauwe of violette tint hebben, de voor grond daarentegen in wärmere kleuren aangegeven zijn Een fraaie samenvatting van het bovonstaande gaf Th.A. Schilder (l967 in de rubriek "Het woord is eerst aan de lozer" in de Autokampioen, die op de zaterdag na de voordracht verscheen: Bij elke kleur die de mens waarneemt moet het 00g zäch aanipassen. Bij het waarnemen van rood zal de lens zieh samentrekken, bij blauw zieh strekken. Het gevolg is dat men een rood voorwerp dichterbij zal schatten dan een blauw. Geel lijkt zieh naar ons toe te bewegen, gaat het over in oranje dan wordt dit nog sterker en bij rood stormt het op ons af Niet iedereen zal het verschijnsel zo spontaan en intensief ervaren, volen hebben het eerst moeten leren zien. Dat de associaties blauw veraf en rood dichtbij geen verband zouden houden met de optische eigenschap- pen van het 00g maar oon willekourige traditio zouden zijn, dio evongood andorsom had kunnon uitvallen lijkt megozion het bovenstaandoniet org waarschijnlijkBij experimenten met niot-conventionelo kleurgamma's zal mon hiermoo wel rokoning mooten houden. J.T. Jantzon 15 - 23

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 25