Tevens maak ik van deze gelogenheid gsbruik om da litteratuur wat aan ta vullen ook al betraft dit riiet uitsluitend de kaart. Hat zijn gratandaels kaarten, waarvan de schaal ligt voornamelijk tussen 1:1000 an 1:500.000^ we kunnen twee groapen anderscheiden n.l. kaarten als resultaat van geodetisch/topografisch/fotogrammetrische an hydro- grafische opnemingen, daartee behoren: De kadastrale plans van Nedarland V.2. De topografische kaart V.3. De rivierkaart V.4. De zeekaart V.5. en kaarten, waarvoer een van bovengenpemdemaestal de tepografische kaart, eerst als werkkaart gebruikt wordt en daarna - meestal op kleinere schaal - als ondergrond dient voor de te publiceren kaart, waaraan eigen onderzookin- gen ton grondslag liggen, tot deze groep behoren o.a.: De waterstaatskaart V.6. De geqlogische kaart V.7. De bodemkaart V.8. De grondgebruikskaart V.9. De luchtvaar tkaart V.10. De hoogtekaart V.ll "does the map look like what it is?" Gwen Schultz, Gffography in the landscape. Ins Surveying and Mapping XX,i960',4. blz.469-474. V .2 Dekadastrale plansvanNederland Met de kadastrale opnemingen van ons land, gemeente voor gemeente, is begonnen in 1812/3 in de Franse, Napoleontische tijd, een werk, dat in I83I voltooid was. Als meetkundige grondslag diende een driehoeksnet voor elke gemeente apart. Als nulpunt van het-assenstelsel diende meestal de spits van de voornaamste kerktoren. Het resultaat waren een 10.000 17.000 plans. Deze werden, al naar de aard van het af te beeiden gebied op de schalen 1:25". 1:2.500 of 1:5-000 geconstrueerdDe plans aienden oorspronkelijk uitsluitend als hulpmiddel voor de bepaling van een billijke vardeling van de grondbe- lastingmaar daarnaast is het kaüastor steeds meor een eigendomskadaster gewordenj en in de laatste jaren speien de plans een steeds grotore rol op het gebied van da planologie. Reeds in 1864 gingen er stemmen op, dat er behoefte bestond aan een het- ziening van het kaartwerk op grond van ae vaak onvoldoende nauwkeurigheid er. gedeeltelijk van de ingewikkelde wijza waarop hat bijhouaen van de kadastra le plans ward verricht. Sedert 1918met de proef Dieren, is men met de her- moting bezig, waarbij deze aan het not van ae Rijksdriehoeksmeting wordt aangesloton. In totaal zijn er nu, 196610.834 plans in een formaat 100x70 cm goreed. Bij de vernieuwing gebruikt men'in -het algerneen de schalen 1:1.000 en 1:2.000, ook weer afhankelijk van de belangrijkheid van het te kaarteron gebied. De plans - zwarte lijntekeningon5 "straxke onpersoonlijke zakelijkheid kenmarkt de moderno kadastrale kaart", - zijn niet in gedrukte 15 - 27

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 29