DE OPLEIDING KAARTTEKENAAR Toen de Kartografische Sectie werd opgsricht, nu bijna tien jaar geleden, was een van de belangrijkste drijfvaren van de initiatiefnemers om door middel van de Sectie tot een algemeen aanvaarde opleiding voor kartografen te komen. Het is niet onze bedoeling ora een overzicht te geven van alles wat er binnen de Sectie in de loop der jaren is ondernomen op dit gebied. »/ij constateren slechts dat we nuna tien jaar, nog steeds zonder oplei ding zitten. :/e weten dat er gewerkt wordt aan een schriftelijke cursus, dat de meesto theorielesson daarvoor reeds goruirae tijd klaar liggon en' dat hot saraensteilen van het praktische gedoelte de meesto moeilijkhadon ondervindt Dat praktische deol moet afgastamd zijn op do bestaande workmothoden in de diverse kartografische instellingen in ons landEon dergolijk gecompli- coerd en veelomvattend programma samenstellen is gean oonvoudigo zaak. Te- meor daar do oofeningon niat zo uitgebroid kunnen worden als-wonselijk zou zijn om de cursist de nodigo routine te laton opdoon. Man zal zieh bovon- dien tot elemontairo zaken mooten baperken. Eon nadael van aen schriftelijka cursus is varder dat de cursisten onder minder gunstige omstandigheden en zonder direct toezicht mootan werken, zooat veel oafoningen vermoedelijk herhaald zullen moeten worden. De toakomstige cursist zal er in ieder geval zijn handon vol aan habben, terwijl in het bedrijf waar hij missehien over- dag^al werkt slechts een van de vele methoden wordt toegepast. ien praktische moeilijkheid is verdar nog dat een cursist die overdag reeds zwaar graveerwerk doat, 's avonds met aen lichtpennetje moet gaan te- kenen. Hat is wel duidelijk dat hij tot een dergelijke omschakeling slechts ten dele in staat geacht mag worden, zooat zijn in te sturen tekenwerk in kwaliteit moet achterblijvan op zijn kunnen. Ook zal een cursist die de hele dag zit te tekenen of graveren »nherroepelijk zonder enige vreugde 's avonds opnieuw het pomet je- of de graveerstift ter hand nomen. Bovandien zal de werkmethode, van aen bepaalde kartografische instelling de cursist nergens zo goed kunnen worden uitgalegd en gedomonstraard als in het badrijf zalfAanvullande theoretische kennis van andere werkmethodon naast de praktische opleiding in hot bedrijf lijkt ons voor deze cursisten voorals- nog voldoende. aan an ander deert op zijn minst twijfelen aan de waarde van schrif telijka praktijklessen. 'ij vragan ons af of het doel van daze cursus, het oplei- den tot bekwame takenaars, niet te hoog is gagrepen. in zou er aan zulke baperkte lassen nu werkelijk zo'n grote behoefte bestaan? In_b o ^kvorm '/aarschijnlijk Saat P-B.N.A. de cursus präsenteren. Dat geeft de oplei ding een zeker gewicht en biedt ook buitenstaanders de gelegenheid om voor 15 - 3

Kaartbulletin | 1967 | | pagina 5