Tijdens de tweede wareldoorlog verscheen van Holland No.2541 oan dorde druk an wat uitgobreiderzodat aansluiting ward verkragan raot de kaart- sarias van Bolgie en Noord-FrankrijkGSGS No 4336 an mat die van Centraal-Suropa, GSGS No 4416. In 1944 was de gehale saria GSGS No 2541 in darde druk voltooid, uitgevoerd in vijf klouren mat de GSGS-symbolen en in hat metriake stelsel in z.g'Army/air style' d.w.2. bruikbaar voor de luchtmacht zowol als voor de landmacht.1Over de kaartprojec- tie is in da lagenda niets vermeld, wel over hat visrkantennet (The grid on this map is 'Nord de guerre zone') 2). Bij dezo derde editie werd behalve van de bestaande Nederlandse kaarten ander meer 00k van lucht- foto's g.ebruik gemaakt. In de tweeda voreldoorlog nam de Army Map Service, Jashingthn D.C. hat v/erk overj in 1951 verschean de kaart in viardo editie ondar de aandui- ding AMS M 631 in de Transverse Mercator Protections Belgie wordt aango- duid mat AMS M 603Buitsland met AMS M 641. V.3.d. De Overzichtskaart van NedarlandSchaal ls290.000 (4 mm 1 km, 1 cm 2j km) 1. Daze kaart is een uitvloeisel van de behoefte van de landen van est-Suropa aan een militaire strategische kaartcp deze schaal. Tijdens de eerste we- reldoorlog en later nog meer gedurande de tweede bleek n.l. stark de be hoefte aan een kaartwark van geheel Europa met oenzelfde meetkundige grond- slag, dezelfdo reforentie-ellipsoi'deschaal, uitvoering (tekens, symbolen, kleuren en schrift) en bladverdelingWal bestonden er kaarten op de schalen 1s200.000 en 1:300.000 van enkele staton afzondarlijkmet voor elk een eigen meetkundige grondslag en uitvoarings daardoor ontstonden in de grens- gebieden moeilijkhedenvooral voor de artillarie. Zo kwam Engeland in de tweede wareldoorlog er toe een kaart op de schaal 1:250.000 (Sngeland bozit zelf 1Quarter-Inchmaps1:253 .440van Suropa samon te stellen. Bit werk werd opgedragen aan de Geographie Section Genoral Stäff (GSGSals materiaal dienden de kaarten op verschillende schalen van de betreffende landen, aangevuld met nieuv/e gegevons, o.a. luchtfoto's. De tweede uitgave van de kaart werd uitgevoerd in de z.g. Army/Air style, zodat leger en luchtmacht beide de kaart konden gebruiken. De kaartprojectio is de "Lambert conical orthomorphic"Tot i960 zijn de bladen van deze kaart in gebruik gebleven. Na het tot stand komen van de NAVO, 4 april 19^9» ging men over tot een werkelijke standaardisatie van de militaire kaarten van de verschillende landen als gevolg van hat feit, dat militaire operatias niet beperkt bleven tot een betrekkelijk klein gebied maar zieh uitstrekten over continonten en ocaanen. Het vorlangen ging uit naar kaarten met eenzelfde meetkundige grondslag enz. (zie.boven eerste alinea). Standaard-schalen werden voor de militaire kaarten vastgosteld, een stelsel, waaraan men zieh nu al niet meer gehael houdt, als g .volg van verandering in de wijze van oorlogvoering. Zoals 1) Zies De zeekaart V.5-d.2., 3de en 4de alinea. 2) Tijdens de eerste wareldoorlog werd, wat de kaart van Noord-Frankrijk be traft, van da equivalente projactie van Bonne overgegaan op de conforme kegelgrojectio van Lgmbert. Als contraal punt koos men een punt gelegen op 49 30'N.Br. en 5 24' O.L. van Parijs. De maridiaan van Parijs ligt 2 20'14'' O.L. van Groenwich. Het vierkantennet in deze projectie noemdo men het "Nord de Guerre" vierkantensysteem. 16 - 13

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 17