Da tekst van aa legonda en van andere gegevehs omtrant de kaart is drie- talig Nederlands, Sngels en Frans an is in de rochtar- en benadenmarge in zwart en blauw gadrukt. De bladen dragsn als titel alleen de naam van de voornaamsto plaats, wöl ke op hat blad voorkomt. Aantekening (l) Zoals in hoofdstuk II, Kaartbulletin No. 5, juni 1964, blz. 17 onderaan, is opgemerkt is de Nedorlanaso driohoaksmoting op de ollipsoido van Bassel 1842 berekend. Niet alle landen in da naaste omgeving van ons land hebbon die ellipsoi'de als grondslag voor de berekeningen gebruikt; Belgie Hayf ordFrankrijk - Clarke-1880Dit an andare rodonon, o.a. de kaartprojectiehebben tot gevolg, dat bij hat aan elkaar willen sluiten van de kaarten van aangronzande landen bij de gomeenschappelijko grenzen of overlappingenof gapingen ontstaan, van de verschillen tms- sen de geografische coordinaten van identieke punten aan de landsgren- zen zijn er in lest- an Midden- Suropa bekend, welke soms oplopen tot 700 m. Ook de hydrografische bureaus ondervonden bij hat kaarteren, overnemen van gegevons door buitenlandse hydrografische diensten ver- strakt, moeilijkheden Zo moest b.v. aan de in ean Belgisch of Duits B.a.Z. (Bericht aan Zee- varendan) opgegeven coördinatan van ean punt (boei, wrak, enz.) eerst eon correctio worden aangabracht, alvorens het punt op da Nederlandse kaart kon worden getokend, en v'rvolgans per B.a.Z. gepublicocrd Het feit van het niet aan elkaar sluiten van aa kaarten van aangrenzen de landen hebben de legorleidingen van da geallieerdon zowel in de eerste als in de tweede wereldoorlog tot hun ongerief ondervonden. Se- dert heeft man een door de Duitso geodeet K.F.Gauss 1777 185=5r.eeds meer dan honderd jaar geladen geopperd plan (1828) tot varwezenlijking gebracht, n.l. de triangulaties van de landen in Vest-'en Midden- Europa saraen govoega vereffenond, raet eenzelfde ellipsoi'de aan de be- rekeningen ton grondslag. Niet alleen bovenganoemdo reden, maar ook hat feit, dat de scheepvaart raet elektronische navigatiemiddolen als loran en decca (zie Kaartbulle tin No. 3, blz. 22) zijn positia op groto afstanden van vaste punten op hot land nauwkeuriger dan vroegor kan bepalen maakte hot nodig, dat de plaats van die vaste punten op jonzolfae ollipsoido zijn berekend. De aaneensluiting van de driehooksnotten van naburige landen is daarvoor noodzakolijk, gepaard mat de kouze van een geschikt projectiosysteora. In 1947 was dat werk, de vareffening van het Ccntraal-Europase net, voltooidj in 1951 kwam de aaneonsluiting voor de overige gedaelten van Suropa tot stand, uitgeznndord Rusland en Sngeland. Van onza primairo driohoeksmeting zijn toon ean 40-tal punten op de voor dat doel gabruikte ellipsoi'de, die van Hayf ord 1909 - in 1924 als internationale ollipsoide aangenomen - berekend. De verschillen van do op doze wijze gevonden geografische coordinaton met die van de punten in het systeam van do Rijksdriehoeksmating varieren tussen 0,8" tot 1,0" in de breedto an 3,4" tot 3,7" in de longte» linaair respectieve- lijk 30 en 70 m-j op da schaal van de stafkaart .0,6 mm on 1,4 mm. De hoofdoorzaak van aeza verschillen ligt in o 3 kouze van de ollipsoide (Bassel on Hapford) .en in d e stand van de ellipsoide ten opzichte van de geolde in do beide uitgangspunten (Amarsfoort en Potsdam). 16 - 15

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 19