men dan tot een verdeling in 60 garenons land ligt in da garan 31 (0° - 6° O.L.) an 32 (6° - 12° O.L.). De centrale meridianen zijn die van 3° re.sp. 9° O.L. De parallellen zijn in da afbeolding geen rechte maar naar de evenaar toe gebogen lijnen. De maridianen zijn van de cen trale meridiaan af gebogen lijnen. Nu zijn deze goren zo smalis de vervorming zo gering .1), dat men voor het aanduiden van oon punt van een viorkantonnet gsbruik kan maken, dus de positie van een punt in rechthoekigo coördinaten kan geven. Dooor- sprong van het coordinatenstelsel van elko geor is h;t snijpunt van de centrale meridiaan mit do evenaar De X-waarden zijn weer positicf ten ocs ten van de x-as, on ton woston ervan nogatief. De Y-waarden zijn op het noordelijk halfrond positief, op het zuidelijk halfrond negatiof. 0m verschillende redonen wil mon negatieve waarden vormijden, hetgeen bereikt wordt door bij alle X-waarden een zoaanig groot getal (500.000) op te teilen, dat slechts positieve waarden optreden. •7at de Y-waarden op het zuidelijk halfrond betraft,-bij deze heeft men een bedrag van 10.000.000 opgeteld. Voor het nooroelijk halfrond zouden daardoor zeer grote gefallen ontstaan, wat men heeft voorkoman door voor dit halfrond bij de evenaar, de X-asweer met 0 te beginnen. Da benaming van de coördinatonassen is ni.-t in alle landen dezelfdej in sommige landen heet'wat wij de X-as noemen, de Y-as. Daarom spreokt men bij de U.T.M.projectiebedoc-ld voor de gehole aardoniet ovar X- en Y-, maar over E(asting) en N(orthing) coördinaten. De U.T.M.projectie wordt tegenwoordig algemaen, vooral bij nieuwe kaar- teringen voor topografische kaarten gebruiktj hat grote voordeel isdat mon een algemeen geldand rachthoekigcoördiantenselsel heeft. Elk punt op aarde is in rechthoekige coördinaten bepaald door de coördinaten E en N vorgezeld van het gaarnummer 2 Zoals we boven reeds opnnrkten ligt ons land voor een groot deel in de geer 31 voor een klein deel in 32. Veror een nauwkauriger plaatsaan- duiding is meer nodig. Daarom heeft men door parallellan te trekken om de 8° beginnend met die van 80° Z.Br. en eindigend met die -van 84° N.Br. hat grootste - hat bevolkte - deel van het aardoppervlak verdeold in trapozia. Het nummar van olk dezor komt overean mot dat van de geor, waartoo het behoort. Bovendien draagt het 00k een lettc-r afhangonde van de breedte. Men hooft n.l. de broedtezones van 8° een lettor gegevon, in hot zuiden beginnende met C voor do zone 80° - 72° Z.Br. en eindigende met X op hot noordelijk halfrond voor do zone 72° - 84° (de o_nigo van 12° c, de lotters I on 0 worden niet gebruikt). Ons land ligt in hot trapezium 31 U en 32 U (31 en 32 de nummers van de goren, U de letter van da breedtozono 48° - 56°). 1De vergroting bij deze U.T.M.projectie varieart van 0,9996 tot 1,0004, dus maximaal 4 cm op de 100 m, voor topografische on militaire. doeloin- den zoker te aanvaarden. 2) De U.T.M.projectie met vi -■ rkantennet wordt aanbevolen voop het gebied tussen 84° N. en 8C° Z. (zio World Cartography Vol. VI, 1958» blz. 2f Voor do poolgebieden is de stereografische (conformo azimutale) projec- tie gekozon. 16 - 17

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 21