De geograaf houdt zieh duarentegen liever bezig met de kartografie als die Dissenschaft, die sich mit der graphische Darstellung von Beobach- tungs- und Forschungsergebnisse befasst" (SCHMIDT-FALIQSITBERG). Met deze academisclie verklaringen komen we niet veel verder, wanneer we de relatie tussen geografie en kartografie duidelijk willen maken, Een beter aanknopingspunt vinden we in wat hierboven het samenbindende element tussen geograaf en kartograaf werd genoemd: de kaart. Voor de geograaf, die de verschijnselen aan het aardoppervlak tot stuc'ie- objekt heeft, is een goede, kartografische weergave van het aardoppervlak zelf of van die verschijnselen van grote betekenis. De bruikbaarheid van een kaart Ttrordt voor hem in grote treklen bepaald door de meetkunöige juistheid (geodetisch aspect) en door de voorstellingswijze en leesbaarheid (kartogra- fisch aspect) van de kaartinhoud. Eet valt te betreuren dat vele geografen zieh vaak niet bewust zijn welke zorg en inspanning besteed is aan het samenstellen en vervaardigen van een kaart. Te kartograaf dient echter te overwegen dat het resultaat van zijn in spanning voor de geograaf in de eerste plaats een practisch gebruiksvoorwerp is Dat is geografie Voordat we nader ingaan o; de werkzaamheden van de geograaf en op de re- sultaten van het geografisch onderzoek, is het nuttig om kort samen te vatten wat we onder het begrip geografie moeten verstaan. Op eenvoudige wijze kan geografie omschreven worden als de wetenschap die zieh bezig houdt met de be- 1 studering van de mens en zijn woongebied. De bestudering van de fysische gesteldheid van dit woongebied heeft zieh in ons land als een zelfstandige richting ontwikkeld; de fysische geografie. Binnen het kader van de fysische geografie neemt het onderzoek van de vormen van het aardoppervlak, de geomorfologieeen bei .ngrijke plaats in. Sommige fysisch-geografen hebben zieh gespecialiseerd op het onderzoek van nog weer andere aspecten van het woongebied van de menss de bodem, het water »f de natuurlijke plantengroeiMen kan zieh afvragen in hoeverre hij daarbij het gebied van de vakspecialistde bodemkundige of hydroloog, betreedt. De fysisch-geograaf moet zieh echter steeds bewust blijven dat zijn onderzoek een bijdrage zal leveren tot een beter begrip van de relatie tussen de mens en zijn woongebied. Ie sociale geografie benadert de verschijnselen, die met de relatie tus sen mens en woongebied samenhangen, vanuit een ander geziehtspuntiijn aan- dacht gaat uit n.aar de invloed van het milieu op de menselijke activiteit of, in een meer moderne zienswijze, naar de pogingen van de mens om het woonge bied aan zijn streven ondergeschikt te maken. Op grond van het bovenstaande zal het duidelijk zijn dat de kaart, als grafische weergave van het aardoppervlak zelf of van de verschijnselen die met de relatie tussen mens en aardoppervlak samenhangen, voor de geograaf een onmisbaar element bij zijn onderzoek vormt. Enerzijds gebruikt hij de kaart als hulpmiddel bij het onderzoek zelfs voor orientatie bij het veldon- derzoek, voor kartometrische doeleinden etc. Anderzijds is de kaart het bij uitstek geschikte middel om het resultaat van het geografisch onderzoek visu- eel weer te geven. Dat de kaart meer zeggingskracht bezit dan vele pagina's gedrukte tekst is wellicht een afgezaagde mededeling; de geograaf kan de waarheid. van dit gezegde echter ten volle onderstrepen. 16 - 21

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 25