commissie en de betreffende sub-commissiedus naar mensen die zieh over het algemeen niet verdiepen in de technische moeilijkheden bij de kaart- vervaardiging Het Bureau is er sinds enige tijd toe overgegaan om van het totaal van alle peelcoats van een kaartblad een "controle-dia" te maken, aan de hand waarvan werkelijk alle stripfouten geconstateerd kunnen worden, voor tot het trekken van de proefdruk wordt overgegaan. Het principe van dit controle-dia is eenvoudig: van de afzonderlijke peelcoats wordt een totaalbeeld gemaakt, zoals ook een proefdruk geeft De vervaardiging van een dergelijk dia gaat als volgt: De peelcoats worden stuk voor stuk op een voorgeponst lichtgevoelig cronaflex zolang belicht tot een grijze toon wordt verkregen. Zoals we hebben gezien wordt, door per kleurgebied te strippen, het totaal van alle peelcoats gevormd door alle kleurgebieden tezamen. Indien foutloos zou zijn gestript zal door de belichting een dia-positief ontstaan dat e6n effen grijs beeld vertoontieder uitgestript stukje is een keer belicht Het is werkelijk verbluffend hoe duidelijk de stripfouten op dit controle-dia zichtbaar zijn geworden. Want een stukje dat werd vergeten te strippen is niet belicht en is dus wit gebleven en wanneer een gebiedje op twee verschillende peelcoats werd weggenomen dan wordt het ook twee keer belicht zodat een zwart stukje op het dia Staat. Het enige wat nu te doen Staat, is aan de hand van het kleurmodel alle witte en zwarte stukjes te lokaliseren en op de betreffende peelcoats alsnog uit te strippen of weg te dekken. Aangezien de kleurscheidingslijnen op de peelcoats automatisch bij het gestripte gebied gevoegd worden, komen ze steeds op twee verschillende peelcoats voor en zijn dus op het controle-dia ook twee keer belicht en daardoor zwart geworden. Om bij het afchecken van het controle-dia hier- door niet in de war te worden gebracht, wordt tijdens het corrigeren op het controle-dia het oorspronkelijke gecombineerde dia van het lijnwerk gelegd Er zijn aan het maken van een controle-dia drie voorwaarden verbonden: 1_. Er moet met ponsgaten en pasnippels worden gewerktDe copieist kan namelijk niet 20 of meer keren een paskruis ontwikkelen. Met ponsgaten is hij binnen een half uur gereed met 30 peelcoats te passen en te belichten. 2_. Het strippen van de peelcoats moet per kleurgebied gebeuren, want alleen wanneer ieder kleurgebied slechts een maal is gestript ontstaat een effen grijs beeld op het controle-dia. (Buiten de noodzaak voor het controle-dia, heb ik hiervoor reeds uiteengezet dat de methode van het strippen per kleurgebied voor ons zoveel voordelen biedt, dat dit voor het Bureau geen punt is). 3^. Ieder gebied in de kaart moet kleur hebben; dus er mögen geen witte gebieden in de kaart voorkomen. Dit bezwaar is echter eenvoudig te ondervangen, door van de witte gebieden een extra peelcoat te maken en mee te belichten. De strip fouten die hierop zouden voorkomen behoeven niet eens te worden gecorrigeerd, aangezien deze peelcoat later toch niet wordt gebruikt voor de eindcombinaties Voordelen controle-dia Tenslotte laat ik hier de voordelen die het controle-dia voor het 17 - 11

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 13