OVER GEOGRAFIE EN KARTOGRAFIE (II) DE PLAATS VAN DE GE 0 G R A F I E drs. P.W. Geudeke Inleiding Zowel de geograaf als de kartograaf houden zieh bezig met het aardopper- vlak in zijn verscheidenheidDe geograaf beschrijft en classifieeert de verschijnselen van het aardrijk en tracht de onderlinge samenhang te verklaren. De kartograaf heeft tot taak deze verschijnselen in beeld te brengen Voor een goede vervulling van deze taak dient de kartograaf bekend te zijn met de wijze, waarop de geograaf te werk gaat, en met de methodes, welke de geograaf volgt bij het onderzoeken en verklaren van de samenhang en ver- spreiding der geografische verschijnselen. Een beter begrip van deze zaken zal de kartograaf helpen om tot een meer verantwoorde, grafische weergave te komen. Een nauwe samenwerking van geograaf en kartograaf is van grote betekenis voor de tot standkoming van vele kaarttypen. Door Professor Pannekoek is al eens (in 1946) uitvoerig uiteengezet in hoeverre de geografische interpretatie van het aardoppervlak de kartografische vormgeving dient te belnvloeden. Dit geldt niet alleen voor het terrein van de thematische kartografie, waarbij de kaartinhoud bijna uitsluitend op geografische bronnen berust, maar ook voor de vervaardiging van topografische en geografische kaarten (b.v. de weergave van het reliöf en van de neder- zettingen) Wat is geografie? De körte beantwoording van deze vraag in de vorige aflevering (zie Kaartbulletin Nr. 16) zullen we thans trachten aan te vullen met een meer concrete en uitvoerige afbakening van het terrein van de geografie. Over het studie-objectde doelstelling en de betekenis van de geografie bestaan in verschillende landen en bij verschillende personen zeer uiteenlopende meningen. De nu volgende opmerkingen over de beginselen van de geografie hebben vooral betrekking op de situätie in ons eigen land. Een uitvoerige behandeling is in dit. bestek niet te geven; de gangbare opvattingen over de doelstelling van de geografie en over de taakverdeling binnen de geografie zullen zo beknopt mogelijk samengevat worden. Een en ander dient als uitgangspunt voor de besprelting van enkele geselecteerde onderwerpen uit de practijk van de geograaf Na enige opmerkingen over de beoefening van de geografie in de Oud- heid, zullen we in het onderstaande de ontwikkeling van de geografie tot een moderne wetenschap nagaan. Geografie in de Oudheid In de Oudheid stond de belangstelling voor de geografie in nauw ver band met de beoefening van de wijsbegeerte en de astronomie. Om de plaats 17 - 15

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 17