Eerst in 1888 zag een bladverdeling het licht: "Lengteprofiel en bladverdeelipg van de Herziene kaart van de rivieren: Boven- Rijn, Waal, Merwede, Noord, Dordsche Kil, Oude Maas, Spui en Nieuwe Maas en eveneens van de rivieren Boven-Rijn, Neder-Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Scheur en Nieuwe waterweg". De lengteprofielen hebben een lengteschaal van 1:10 000 bij een hoogteschaal van 1: 100, terwijl de bladverdeling op de schaal van 1:200 000 is aangegeven. V.4,4a.Tweede herziening 1909-1961 In 1909, na het tot stand komen van de rivierenwet in 1908, begon men reeds met een tweede herzieningNiettegenstaande de Scheide wel degelijk volgens artikel 1 en 2 van de wet genoemd wordt als behorende tot de 'voorname rivieren en stroomen des Rijks maakt ze ook ditmaal geen deel uit van de rivier- kaartBovengenoemd artikel luidt'In zee worden de rivieren en stroomen geacht zieh uit te strekken tot grenslijnen bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen'Bij besluit van 29 Oktober (Stbl. 349) werden deze grenslijnen, voor wat betreft de Scheide, als volgt vastgesteld: lijn gaande over het midden van de directiekeet van den calamiteusen pOlder Borssele aan den hoek van Borssele en den toren der Hervormde kerk te Hoofdpiaat De tweede herziening strekte zieh uit over de Boven- en Benedenrivieren westwaarts tot aan zee, naar het zuiden tot en met het Haringvliet, Volkerak (oostelijk deel) en het Hollandsch Diep (13) Deze keer diende als meetkundige grondslag de primaire driehoeks- meting uit de jaren 1888-1904, uitgevoerd onder leiding van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing; over alle rivieren werd een doorgaande lcetting van driehoeken gelegd. De kaart is getekend in de stereografische (conforme azimutale) projectie met als kaartmiddelpunt het driehoekspunt Amersfoort Inhoud en afwerking van de kaart komen vrijwel overeen met die van de eerste herziening. Het 'vaarwater' is echter van de kaart verdwenen; ditmaal zijn de normaalIijnen' getekend; deze, ook wel zomernormaallijnen genoemd, geven de terplaatse geldende breedte van het wateroppervlak aan. De Iijnen zijn getrokken over de koppen van de kribben en längs de strekdammen, welke laatste werden en worden gebouwd ter normalisering van het zomerbed van de grote rivieren. (zie, behalve de rivierkaart ook b.v. blz. 17 in de veertigste druk van de grote Bosatlas, 1959). Elk blad is weer naar het noorden gerichtDieptelijnen zijn zeer gedetailleerd getekend, men zie b.v. op blad 154 Alblasserdam (vierde uitgave) 1947 - Serie I de 35, 45, en 50 dm-lijn beneden de gemiddelde laagwaterstand Binnendijks zijn, wat het terrein betreft, alleen de wegen, de perceelgrenzen en gebouwen getekend. Buitendijks, naast de vele werken op waterstaatkundig gebied, zoals peilschalen, kilometer- raai - borden en kilometerraaipalen, baken enz. ook bomen of bos, boomgaarden, grienden, riet, moeras, zand,slik. Hoogtegetallen t.o.v. het N.A.P. zijn alleen buitendijks aangegeven. De grens- scheidingen en namen van burgerlijke gemeenten zijn, evenals op 17 - 25

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 27