de herziene rivierkaart, met zorg ingetekend. Binnen het kader van het kaartbeeld Staat de verklaring van de gebruikte tekens, Symbolen, Signaturen en afkortingen. Het kaart beeld is zwart gedrukt met een blauwe tint voor de rivier en waterlopen. Binnen de rand, maar ook wel eens er buiten, is een lijst geplaatst van de op het kaartblad voorkomende driehoeks- punten met hun rechthoekige coördinaten volgens het systeem van de Rijksdriehoeksmeting, en andere geodetische gegevensverder: de wijze waarop de kaart is geconstrueerd (b.v. 'is over de gehele oppervlakte geconstrueerd uit luchtioto's met behulp van de stereoplanigraafwanneer de fotografische opname is uit- gevoerd; dan nog, wanneer de laatste verkenningen, bijmetingen en Vlaktewaterpassing werden verricht en nog andere waterstaat- kundige gegevens. Bovenstaande is ontleend aan het blad Stormpolder (vijfde uitgave) 1954. De titel van het blad luidt verder: "Serie II Neder-Rijn, Lek, Rotterdamse Waterweg, c.a. (14) Blad no16, tevens Serie IIA Hollandsche IJssel c.a. Blad no. 7 Tweede herziening" Het blad is geconstrueerd en gedrukt op de schaal 1:5 000. V4,4bIn de jaren 1924-1931 werden de bladen vervaardigd door het Geodetisch Bureau van Ir W. Schermerhorn, welks werk in het laatst genoemde jaar werd voortgezet door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (Directie Algemene Dienst) met Schermerhorn als adviseur (15). Maakte het genoemde bureau reeds gebruik van voor Nederland moderne methoden van opneming, b.v. met behulp van de tachymeter, omstreeks 1931 vond, op advies van Prof. Schermerhorn, de lucht- fotogrammetrie toepassing door kaarteren uit ontschrankte lucht- foto's op de schaal 1:5 000 of 1:10 000; daarmede was de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat de eerste Nederlandse instelling, welke van deze moderne opnemingsmethode gebrui^ heeft gemaaktDoor eenvoudig calqueren van het ruimtebeeld van twee elkaar voor 60% overlappende foto's, met behulp van de calqueer- stereoscoop, op eenzijdig gematteerd kodatrace, verkreeg men de i-n lijnen opgezette fotode calques werden daarna samengevoegd op een aluminium plaataan beide zijden beplakt met hoogwaardig tekenpapierVan het zo verkregen in potlood vervaardigde minuutblad werd een fotocopie gemaakt, waarmee men, ter ver- gelijking en e.v. bijmeting het terrein inging; correcties of aanvullingen werden er op aangegeven en aangemeten, waarna deze gegevens op het minuutblad werden overgenomen. Met deze naverkenning ging een vlaktewaterpassing gepaard voor het verkrijgen van de noodzakelijke hoogtegetallenDe diepte- getallen van de rivier verkreeg men uit peilingen, die door de met het rivierbeheer belaste Rijkswaterstaatsdiensten werden uitgevoerd. Van het aangevulde en gecorrigeerde minuutblad werd een calque in inkt vervaardigd op kodatrace, met arabische gom geplakt op het aluminium-minuutblad om het rekken en krimpen van het kodatrace tegen te gaan gedurende het calqueren. De inktcalque werd nog weer aangevuld met de beschrijvingen, welke uit de hand werden uitgevoerd en was dan gereed als basis voor reproductie. Deze geschiedde bij de Topografische Dienst te Delft onder toepassing van r. 17 - 26

Kaartbulletin | 1968 | | pagina 28